USA zatwierdziło pierwsze transze w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Polska znalazła się wśród czołowych beneficjentów. Środki przeznaczone są dla Ukrainy oraz państw regionu "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją".
Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 288 milionów dolarów na zakup amerykańskiego uzbrojenia w ramach programu Foreign Military Financing.
- Ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO - skomentował w czwartek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W stolicy USA odbywał spotkanie z Nancy Pelosi.
Kwota przeznaczona dla Polski to 288,6 milionów dolarów. O jej zatwierdzeniu poinformowała w czwartek amerykańska ambasada w Warszawie. Transza stanowi część pakietu o wartości 2,2 miliarda dolarów, ogłoszonego 8 września w Kijowie przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Pakiet przeznaczony jest dla Ukrainy i 17 państw regionu "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją".
Pieniądze zostaną przyznane w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), przeznaczonego na sfinansowanie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego przez obce państwa.
Według ambasady USA Polska jest jednym z największych, poza Ukrainą, odbiorców pomocy. Spośród pozostałych państw Słowacja otrzyma 200 milionów dolarów, zaś Czechy - 106 milionów dolarów.
Fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty