• <
mewo_2022

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

ac

21.07.2021 10:50 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Partnerzy portalu

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 67,63 USD, wyżej o 0,6 proc. Cena WTI wzrosła podczas poprzedniej sesji o 1,5 proc., po spadku o 7,5 proc. w poniedziałek.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 69,77 USD za baryłkę, wyżej o 0,61 proc. We wtorek cena Brent poszła w górę o 1 proc.

Z opublikowanego najnowszego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wynika, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 804 tys. baryłek. Wzrosły też zapasy benzyny o 3,31 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów poda po 16.30 Departament Energii (DoE).

Analitycy wskazują obecnie na dwie siły, które równoważą ceny ropy na obecnym poziomie – z jednej strony niepokój o perspektywy wzrostu PKB w związku z pandemią koronawirusa, a z drugiej zacieśnienie po stronie podaży surowca.

„Rynek jest wyraźnie zaniepokojony perspektywami popytu. W obecnej sytuacji trudno jest wyobrazić sobie wzrost cen, chyba że pandemia znajdzie się pod kontrolę” - powiedział Stephen Brennock z brokera ropy naftowej PVM.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową przewiduje tymczasem, że światowy popyt na ropę wzrośnie o 6,6 proc. w 2021 r.

„Globalny popyt nadal wydaje się dynamicznie odradzać, więc rynek ropy powinien w nadchodzących miesiącach skończyć z deficytem podaży, pomimo podwyżek produkcji, które mają zostać wprowadzone przez OPEC+” - powiedział Eugen Weinberg z Commerzbanku.

Goldman Sachs Group Inc. ostrzegło, że ceny ropy będą się wahać i podniósł prognozy ceny surowca do 80 USD za baryłkę.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy spoza OPEC osiągnęli w niedzielę porozumienie o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie.

Na niedzielnym spotkaniu ministrów państw członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i krajów z nią współpracujących (OPEC plus) postanowiono też zwiększyć limity wydobycia ustalone dla Iraku, Kuwejtu, Rosji, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na zakończenie wtorkowej sesji na LME miedź spadła o 0,87 proc. do 9.336 USD za tonę.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.