• <
mewo_2022

OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy

19.07.2021 10:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy

Partnerzy portalu

OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy - GospodarkaMorska.pl
Saudi Aramco

Ministrowie OPEC+ uzgodnili w niedzielę zwiększenie podaży ropy od sierpnia, aby obniżyć ceny, które osiągnęły 2-1/2-roczne maksima, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii koronawirusa.

Grupa, w skład której wchodzą kraje OPEC i ich sojusznicy (np. Rosja), w decydujący sposób uzgodniła nowe przydziały produkcji od maja 2022 roku, po tym, jak Arabia Saudyjska i inni zgodzili się na prośbę Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), która zagrażała planowi.

- Jesteśmy zadowoleni z umowy – powiedział na konferencji prasowej minister energetyki ZEA Suhail bin Mohammed al-Mazroui. Saudyjski minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman, odmówił odpowiedzi na pytania, w jaki sposób osiągnięto kompromis.

OPEC+ w zeszłym roku obniżył produkcję o rekordowe 10 milionów baryłek dziennie (bpd) w obliczu wywołanego pandemią spadku popytu i spadających cen. Stopniowo przywrócił część podaży, pozostawiając ją z redukcją o około 5,8 miliona baryłek dziennie.

Od sierpnia do grudnia 2021 roku grupa zwiększy podaż o kolejne 2 mln baryłek dziennie, czyli 0,4 mln baryłek dziennie, podał OPEC w komunikacie.

Grupa zgodziła się przedłużyć swój ogólny pakt do końca 2022 roku od wcześniej planowanej daty kwietnia tego roku, aby pozostawić więcej pola manewru w przypadku globalnego wstrzymania ożywienia gospodarczego z powodu nowych wariantów wirusa.

Nowe kwoty produkcyjne dla 5 krajów

Podczas gdy zarówno Rijad, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie popierały natychmiastowy wzrost produkcji, ZEA sprzeciwiły się saudyjskiemu pomysłowi przedłużenia paktu do grudnia 2022 roku bez uzyskania wyższej kwoty produkcyjnej.

Aby przezwyciężyć spór, OPEC+ uzgodnił nowe kwoty produkcji dla kilku członków od maja 2022 roku, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kuwejtu i Iraku.

Ogólna korekta zwiększy podaż o 1,63 mln baryłek dziennie od maja przyszłego roku, według obliczeń Reuters.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich produkcja wyjściowa, od której obliczane są cięcia, wzrośnie do 3,5 mln baryłek dziennie od maja 2022 roku z dzisiejszych 3,168 mln.

W Arabii Saudyjskiej i Rosji ich linie produkcji wzrosną do 11,5 mln baryłek dziennie z obecnych 11 mln. Irak i Kuwejt odnotują wzrost swojej produkcji o 150 000 baryłek dziennie.

Książę Abdulaziz powiedział, że Nigeria i Algieria mogą również zmienić swoją produkcję.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.