• <
siemens_gamesa_2022

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

14.07.2020 16:40 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Partnerzy portalu

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.

Sekretarz Sił Lądowych USA, który spotkał się we wtorek z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, pogratulował reelekcji prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

McCarthy podkreślił, że pomimo wyzwań, które stoją przed Polską i USA, oba kraje muszą się skoncentrować na wielu frontach. "Stany Zjednoczone i Polskę przez wiele już lat łączy długotrwała i bardzo silna więź obronna" - dodał amerykański polityk. Ocenił, że wspólna polsko-amerykańska historia współpracy wojskowej i partnerstwa oraz zaangażowania na rzecz NATO wzmocniła bezpieczeństwo w tej części Europy.

Zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 zmieniła ćwiczenia Defender-Europe 20, jednak - jak dodał - wojska polskie i amerykańskie, wraz z innymi partnerami i sojusznikami były w stanie przeprowadzić przynajmniej ich część. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się zwiększyć tę wzajemną gotowość" - zaznaczył sekretarz Sił Lądowych USA.

Nawiązując do czerwcowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie, McCarthy powiedział, że ona po raz kolejny "potwierdziła silną więź" pomiędzy USA i Polską. "Z roku na rok nasze relacje są coraz silniejsze i niepodważalne. Naszym wspólnym celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa regionu, w związku z tym liderzy obu krajów podpisali już w ubiegłym roku dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób, w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną" - dodał polityk. Wyraził nadzieję, że wkrótce podpisane zostaną kolejne takie dokumenty.

"Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO, jak również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie. Zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność oraz respektowanie zasady suwerenności. Polskie wsparcie dla NATO-wskiej wysuniętej obecności jest kluczowo ważne i jest jasnym sygnałem, że sojusznicy NATO-wscy są zjednoczeni i zdeterminowani, by bronić NATO, całego terytorium oraz zapobiegać jakiejkolwiek agresji ze strony wrogów" - powiedział sekretarz Sił Lądowych USA.

Według niego takie pogłębione, oparte o współpracę relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską są kluczowe jeśli chodzi o odpieranie przyszłych zagrożeń i wyzwań. "A ponieważ Stany Zjednoczone nadal współpracują z polskimi sojusznikami, by szukać nowych dróg wzmocnienia takich relacji obronnych, jedności NATO-wskiej, pogłębiania bezpieczeństwa transatlantyckiego, bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nadal współpracować z polskimi siłami zbrojnymi w nadchodzącym czasie i za to bardzo serdecznie dziękuję" - zaznaczył McCarthy. (PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.