• <

USA. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami

ac

29.07.2021 10:42 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami

Partnerzy portalu

USA. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 doszło w środę wieczorem (czasu miejscowego) na Oceanie Spokojnym ok. 90 km na południe od wybrzeża stanu Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami na obszarach przybrzeżnych, eksperci oceniają, że ewentualna fala mogłaby również dotrzeć na Hawaje.

Epicentrum trzęsienia ziemi zlokalizowano w odległości ok. 90 km na południowy wschód od miejscowości Perryville. Do wstrząsów doszło w środę o godz. 22:15 czasu miejscowego (godz. 8:15 w czwartek czasu polskiego). Odnotowano siedem wstrząsów wtórnych, w tym dwa o magnitudzie przekraczającej 6.

Amerykańskie centrum ochrony przed tsunami (NTWC) wydało ostrzeżenie dla wybrzeży Alaski. Pod kątem tego zagrożenia obserwowana jest także sytuacja u wybrzeży Hawajów.

"Opierając się na wszelkich dostępnych danych (zakładamy - PAP), że to trzęsienie ziemi mogło wywołać tsunami, które może być destrukcyjne na obszarach przybrzeżnych nawet daleko od epicentrum" - przekazano w komunikacie.

Sytuację monitorują także służby japońskie i nowozelandzkie.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.