• <
siemens_gamesa_2022

USA chcą uzależnić poziom ulg podatkowych dla inwestorów offshore wind od local content

18.09.2021 19:59 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore USA chcą uzależnić poziom ulg podatkowych dla inwestorów offshore wind od local content

Partnerzy portalu

USA chcą uzależnić poziom ulg podatkowych dla inwestorów offshore wind od local content  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Propozycje amerykańskiego Kongresu, aby uzależnić ulgi podatkowe od poziomu local content, mogą zahamować rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych zanim zdąży rozkręcić się na dobre.

Demokraci zaproponowali pakiet wielu ulg i zachęt podatkowych dla inwestorów z sektorów zeroemisyjnej energetyki i samochodów elektrycznych wart 3,5 biliona dolarów. Niektóre z przedstawionych propozycji ulg zakładają ich uzależnienie od wykorzystania stali i innych materiałów produkowanych w USA. Jednak większość sektora energetyki wiatrowej, w tym morskiej, opiera się głównie na turbinach produkowanych w Europie.

Bill White, dyrektor ds. morskiej energetyki wiatrowej w Avangrid (spółka będą częścią hiszpańskiej Iberdroli – przyp. red.) stwierdził w rozmowie z Financial Times, że warunek zachowania odpowiedniego poziomu local content z jednej strony zahamuje offshore wind, a z drugiej strony podniesie koszty realizowanych projektów. O ile wysoki poziom udziału rodzimych jest zrozumiały i zasadny, to w przypadku rodzącej się branży może to być problematyczne dla dużych inwestorów.

Nieprzemyślane działania?

Avangrid Renewables jest jednym z partnerów Vineyard Wind, pierwszego projektu morskiej energetyki wiatrowej na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych. Posiada w nim 50 proc. udziałów tak jak Copenhagen Infrastructure Partner.

– Jeżeli weźmiesz młotek do ręki i w zasadzie ktoś mówi, że nie możesz zbudować morskiej farmy wiatrowej chyba, że użyjesz turbiny wyprodukowanej w USA, to nie ma szans na powodzenie tego projektu – stwierdził White, cytowany przez oilprice.com.

– Musimy być ostrożni wobec potencjalnych impulsów protekcjonistycznych, które mogą nieumyślnie doprowadzić do zahamowania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – dodał.

Vineyard Wind 1 to projekt o mocy 800 MW zlokalizowany 15 mil od wybrzeża Martha's Vineyard, który ma stać się pierwszym morskim projektem wiatrowym na skalę komercyjną w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma zapewnić dostawy energii dla ponad 400 000 domów i firm.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.