• <

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

07.01.2021 09:04 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw
USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw - GospodarkaMorska.pl
fot. US Navy//www.cfr.org

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.

W spotkaniu wziął udział amerykański zastępca sekretarza stanu ds. politycznych i wojskowych Clarke Cooper.

Rzeczniczka Tajwańskiego MZS Joanne Ou potwierdziła podczas konferencji prasowej, że spotkanie odbyło się zgodnie z planem, i odmówiła udzielenia komentarza, stwierdzając, że naruszyłoby tu zaufanie drugiej strony.

Jednak jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), zaufane źródło w MSZ jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przekazało, że rozmowy będą dotyczyć współpracy militarnej, sprzedaży sprzętu wojskowego oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku, oraz że wezmą w nich udział przedstawiciele resortu obrony i spraw zagranicznych. CNA wskazała również, że nie jest to pierwsze w historii takie spotkanie, jednakże po raz pierwszy USA z wyprzedzeniem poinformowały o nim opinię publiczną. Departament Stanu USA nie podał żadnych szczegółów dotyczących rozmów.

W trakcie środowej konferencji prasowej w Pekinie Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MZS, stwierdziła, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się dialogowi, oraz że podejmą odpowiednie działania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou w odpowiedzi przekazała, że groźby ze strony Pekinu nie są niczym nowym i nie przeszkodzą w dalszym zacieśnianiu współpracy pomiędzy Tajpej a Waszyngtonem.

Jest to kolejne już amerykańsko-tajwańskie spotkanie podczas ostatnich miesięcy rządów prezydenta Donalda Trumpa. W listopadzie w Waszyngtonie odbył się pierwszy dialog na rzecz dobrobytu i partnerstwa gospodarczego (EPP) pomiędzy krajami, w którym wzięli udział podsekretarz stanu ds. gospodarczych Keith Krach oraz wiceminister ds. gospodarczych Tajwanu Chen Chern-chyi.

Stany Zjednoczone tylko w tym roku sześciokrotnie zatwierdzały sprzedaż broni dla Tajwanu. W ostatnich miesiącach przedmiotami takich transakcji były ruchome wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) i pocisków przeciwokrętowych Harpoon czy systemy łączności FCI. Podczas całej kadencji Donalda Trumpa zaaprobowano 11 transz sprzedaży broni na Tajwan - najwięcej od czasu zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.