• <

USA nakłada sankcje na irańską siatkę przemycającą ropę razem z Rosją

26.05.2022 22:00 Źródło: US Treasury
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA nakłada sankcje na irańską siatkę przemycającą ropę razem z Rosją

Partnerzy portalu

USA nakłada sankcje na irańską siatkę przemycającą ropę razem z Rosją - GospodarkaMorska.pl

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) umieszcza na liście podmiotów sankcjonowanych międzynarodową sieć przemytu ropy naftowej i prania pieniędzy, kierowaną przez funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF), która ułatwiła sprzedaż za setki milionów dolarów irańskiej ropy zarówno dla IRGC-QF, jak i Hezbollahu – poinformował dziś amerykański departament skarbu państwa.

Sprzedaż przemycanej ropy opiewała na setki milionów dolarów.

Siatka, kierowana przez przedstawiciela Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF) Behnama Shahriyari'ego oraz byłego przedstawiciela tej organizacji, Rostama Ghasemiego, była wspierana przez wysokiej rangi członków rosyjskiego rządu i spółek skarbu państwa sektora energetycznego. „Działała jako kluczowy element generowania dochodów z ropy przez Iran, a także jego wsparcia dla zastępczych grup bojowników, które nadal utrwalają konflikt i cierpienie w całym regionie” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Skarbu USA.

Ogłoszone w czwartek działania podejmowane są na mocy amerykańskiego rozporządzenia organu antyterrorystycznego. Już w 2007 roku organizacja IRGC-QF została umieszczona na liście podmiotów sankcjonowanych za udzielanie wsparcia wielu grupom terrorystycznym.

Transferowanie pieniędzy ze sprzedaży ropy do Rosji miało odbywać się już w 2021 roku za pośrednictwem firmy RPP Limited Liability Company (RPP LLC) zarządzanej wtedy przez Kamaluddina Gulama Nabizada, afgańskiego biznesmena i byłego dyplomaty osadzonego w Moskwie. Miał on tam nawiązać współpracę z rosyjskim aparatem rządowym i wywiadowczym. Nabizada był też związany z afgańskim Kabul Bankiem, za pośrednictwem którego zdefraudował ponad 800 mln dolarów. 

Departament Skarbu USA wymienił też Mihraba Suhraba Hamidiego, obecnego szefa RPP LLC, i pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firmę olejową Zamanoil DMCC. 

Dalsze połączenia prowadzą m.in. do zajmujących się praniem brudnych pieniędzy siatek IRGC-QF w Turcji oraz firm z Hong-Kongu i Chin. Transakcje naftowe przechodziły przez libańską firmę Concepto Screen SAL Off-Shore. Wypracowane z nich środki wspierały IRGC-QF i Hezbollah.

Umieszczenie podmiotów lub osób fizycznych na liście OFAC-u oznacza praktyczny koniec możliwości prowadzenia międzynarodowego biznesu oficjalną drogą, czyli poprzez światowy system bankowy.

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.