Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) umieszcza na liście podmiotów sankcjonowanych międzynarodową sieć przemytu ropy naftowej i prania pieniędzy, kierowaną przez funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF), która ułatwiła sprzedaż za setki milionów dolarów irańskiej ropy zarówno dla IRGC-QF, jak i Hezbollahu – poinformował dziś amerykański departament skarbu państwa.
Sprzedaż przemycanej ropy opiewała na setki milionów dolarów.
Siatka, kierowana przez przedstawiciela Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF) Behnama Shahriyari'ego oraz byłego przedstawiciela tej organizacji, Rostama Ghasemiego, była wspierana przez wysokiej rangi członków rosyjskiego rządu i spółek skarbu państwa sektora energetycznego. „Działała jako kluczowy element generowania dochodów z ropy przez Iran, a także jego wsparcia dla zastępczych grup bojowników, które nadal utrwalają konflikt i cierpienie w całym regionie” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Skarbu USA.
Ogłoszone w czwartek działania podejmowane są na mocy amerykańskiego rozporządzenia organu antyterrorystycznego. Już w 2007 roku organizacja IRGC-QF została umieszczona na liście podmiotów sankcjonowanych za udzielanie wsparcia wielu grupom terrorystycznym.
Transferowanie pieniędzy ze sprzedaży ropy do Rosji miało odbywać się już w 2021 roku za pośrednictwem firmy RPP Limited Liability Company (RPP LLC) zarządzanej wtedy przez Kamaluddina Gulama Nabizada, afgańskiego biznesmena i byłego dyplomaty osadzonego w Moskwie. Miał on tam nawiązać współpracę z rosyjskim aparatem rządowym i wywiadowczym. Nabizada był też związany z afgańskim Kabul Bankiem, za pośrednictwem którego zdefraudował ponad 800 mln dolarów.
Departament Skarbu USA wymienił też Mihraba Suhraba Hamidiego, obecnego szefa RPP LLC, i pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firmę olejową Zamanoil DMCC.
Dalsze połączenia prowadzą m.in. do zajmujących się praniem brudnych pieniędzy siatek IRGC-QF w Turcji oraz firm z Hong-Kongu i Chin. Transakcje naftowe przechodziły przez libańską firmę Concepto Screen SAL Off-Shore. Wypracowane z nich środki wspierały IRGC-QF i Hezbollah.
Umieszczenie podmiotów lub osób fizycznych na liście OFAC-u oznacza praktyczny koniec możliwości prowadzenia międzynarodowego biznesu oficjalną drogą, czyli poprzez światowy system bankowy.
Fot. Depositphotos
Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE
MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni
Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy
IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"
Zakończenie czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o.
Zebranie założycielskie stowarzyszenia "Strefa Przybrzeżna". To inicjatywa na rzecz inwestycji w regionie i na Bałtyku