• <

Szefowie MSZ Polski i ZEA rozmawiali o współpracy gospodarczej i rosyjskiej agresji na Ukrainę

gm

26.05.2022 21:29 Źródło: PAP
Strona główna Szefowie MSZ Polski i ZEA rozmawiali o współpracy gospodarczej i rosyjskiej agresji na Ukrainę
Szefowie MSZ Polski i ZEA rozmawiali o współpracy gospodarczej i rosyjskiej agresji na Ukrainę - GospodarkaMorska.pl
Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan i Zbigniew Rau. Fot. gov.pl

Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami; dziękujemy za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy – mówił Zbigniew Rau.

W czwartek wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ.

Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane także pomimo pandemicznych ograniczeń.

Przypomniał, że na przełomie 2021 i 2022 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO. „Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych” – powiedział Rau.

„Chcemy, aby liczne wizyty tak polityczne, jak i eksperckie, które już udało nam się zrealizować oraz kolejne - także te planowane na rok bieżący - przyniosły dalsze pogłębienie naszej współpracy” – oświadczył. „Ze szczególnym optymizmem postrzegamy perspektywy rozwoju naszych relacji ekonomicznych, któremu to powinien sprzyjać brak barier finansowych i administracyjnych, które ograniczają dostęp do rynku” – powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że Polska wysoko ceni także możliwość korzystania z bogatych emirackich tradycji handlowych, a także z rozbudowanej nowoczesnej infrastruktury.

„Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami, szczególnie po okresie trudności wywołanych przez pandemię” – zaznaczył Rau. Podkreślił, że obok tradycyjnej wymiany handlowej, Polska szczególną nadzieję wiąże z rozwojem współpracy w dziedzinie energetycznej, technologicznej, w tym technologii cyfrowych, ochrony środowiska i inwestycji.

Podkreślił, że z dużą satysfakcją przyjął informację, iż władze emirackie włączyły Polskę do grona dziesięciu najważniejszych globalnie kierunków emirackiej międzynarodowej współpracy gospodarczej w ramach strategii rozwoju na kolejne 50 lat.

Rau relacjonował, że z ministrem spraw zagranicznych ZEA rozmawiał także o rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Rosyjska agresja to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i zasad wiążących całą społeczność międzynarodową, takich jak: suwerenna równość państw, nieingerencja w sprawy wewnętrzne oraz pokojowe rozwiązywanie sporów„ oświadczył.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Wskazał, że Ukraina nie zagrażała Rosji ani politycznie, ani wojskowo, a władze rosyjskie dążą do skolonizowania Ukrainy.

Rau mówił też o pomocy, jaką polskie społeczeństwo okazuje ukraińskim uchodźcom. „Podziękowałem za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy” – dodał.

Minister spraw zagranicznych ZEA podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie cenią sobie wyjątkowe relacje i bliskie więzi z Polską, które – jak mówił – obejmują współpracę w różnych dziedzinach gospodarki, polityki, kultury.

Ocenił, że udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju było przykładem ścisłej współpracy obu krajów.

"W czasie, kiedy świat, a zwłaszcza Europa stoją przed złożonymi wyzwaniami, doceniamy kluczową rolę Polski w rozwiązywaniu problemów regionalnych i globalnych. Doceniamy współpracę Polski z krajami sąsiednimi w reagowaniu na kryzys humanitarny w wyniku wojny w Ukrainie" - powiedział Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan.

CZYTAJ TAKŻE: Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Minister docenił również rolę Polski w ułatwianiu dostarczania pomocy humanitarnej do Ukrainy, także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Podzielamy obawy Polski dotyczące eskalacji głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Musimy zintensyfikować międzynarodowej wysiłki, żeby sprostać temu wspólnemu wyzwaniu, które pozostaje priorytetem dla mojego kraju” – oświadczył.

Szef MSZ ZEA zwrócił uwagę, że wymiana handlowa z Polską w 2021 roku - która nie była związana z ropą naftową - osiągnęła wartość 1,4 mld dolarów, co – jak mówił – oznacza 10-procentowy wzrost.

„Podpisaliśmy nowe umowy, które poszerzą obszary współpracy gospodarczej i pobudzą inwestycje. Oczekujemy zacieśniania współpracy w obszarach: energii odnawialnej, zdrowia, nauki, technologii” – oświadczył.

Dziękujemy za wysłane grafiki.