• <

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

gm

25.05.2022 20:40 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

Partnerzy portalu

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE? - GospodarkaMorska.pl

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Nadal jestem przekonany, że będziemy w stanie rozwiązać ten temat przed Radą Europejską” – powiedział Michel dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Sztokholmie z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

„Bardzo ciężko pracujemy, byśmy mogli nadal być zjednoczeni... ale także byśmy mogli podejmować decyzje w celu rozbicia rosyjskiej machiny wojennej i wywarcia presji na Kremlu, aby zakończył wojnę” - dodał.

Od wielu dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, zakładający embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. Tymczasem przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty.

Wśród krajów najbardziej sceptycznych wobec embarga są Węgry, które sprzeciwiają się tym planom ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. Do tej grupy należą też Czechy i Słowacja. UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej zwracają też uwagę na konieczność modernizacji infrastruktury paliwowej, która przystosowana jest do rosyjskiej ropy. Wiązałoby się to z kosztami, które miałaby pokryć UE.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.