• <
pge_baltica_390x100_duży

W USA ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego

ac

24.03.2021 13:16 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

W USA ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną o ponad 1 proc. po informacjach o zablokowaniu Kanału Sueskiego - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,47 USD, wyżej o 1,25 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 61,63 USD za baryłkę, wyżej o 1,40 proc.

Inwestorzy niepokoją się o globalne dostawy ropy po tym, jak statek osiadł na mieliźnie i zablokował Kanał Sueski, co spowodowało zablokowanie ruchu w obu kierunkach.

Tymczasem zapasy ropy w USA nadal rosną. Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim najnowszym niezależnym raporcie, że zapasy surowca wzrosły w ubiegłym tygodniu o prawie 3 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o zapasach paliw w USA poda po 16.30 Departament Energii (DoE).

- Na rynkach ropy mieliśmy głęboką korektę z powodu obaw o krótkoterminowy popyt, ale prognozy, że konsumpcja się poprawi, nadal pozostają aktualne w dłuższej perspektywie - mówi Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. towarów w VI Investment Corp.

- Wzrost cen spowodowany zablokowaniem Kanału Sueskiego będzie jednak tymczasowy - ocenia.

Na zakończenie wtorkowej sesji WTI na NYMEX straciła ponad 6 proc., a Brent na ICE zniżkowała o 5,9 proc.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.