• <
smartre_2023

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

03.01.2022 11:45
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

Partnerzy portalu

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Joshua J. Wahl/US Navy

Z opóźnieniem sześciu lat i dokładnie cztery i pół roku po dostawie, nowy amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest w końcu gotowy do służby.

USS Gerald R. Ford nie wypłynął jeszcze nigdy na misję, ale ma już dość bogatą historię, a nawet jeden rekord na koncie – stał się najdroższym okrętem wojennym w historii amerykańskiej marynarki wojennej. Poniesione na jego budowę środki zamknęły się w kwocie 13,3 miliardów dolarów, 2,8 miliarda ponad planowany maksymalny budżet.

Lotniskowiec borykał się z problemami technicznymi. W 2019 roku okazało się, że zaledwie dwie z jedenastu specjalistycznych wind do transportu amunicji i pocisków na pokład są funkcjonalne. Obecnie poinformowano, że wszystko działa już zgodnie z planem. USS Gerald R. Ford może rozpocząć treningi z załogą.

USS Gerald R. Ford jest pierwszym okrętem klasy Ford, jaki trafił do US Navy. Przekazanie jednostki zamawiającemu odbyło się w maju 2017 roku. W opublikowanym komunikacie informowano, że lotniskowiec wejdzie do służby w 2020 roku. Armia chwaliła wtedy, że jest to „najnowocześniejszy, posiadający największe możliwości i najbardziej zaawansowany okręt wojenny”, ani słowem nie zająkując się o problemie z transportem pocisków. Dopiero w 2018 roku Bloomberg ujawnił, że żadna z jedenastu wind nie działa. Nie miały zresztą do tego prawa – nie zostały nawet zainstalowane. Na okręcie niezbędne były także inne prace, o których nie poinformowano w szczegółach.

Możliwe, że perypetie, jakie stały się udziałem USS Gerald R. Ford pozwolą ominąć podobne problemy przy konstrukcji trzech pozostałych okrętów serii. W kolejce jest już drugi z nich – USS John F. Kennedy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.