• <
siemens_gamesa_2022

Pentagon zatrzymuje na Morzu Śródziemnym lotniskowiec USS Harry S. Truman

AK

29.12.2021 05:22
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pentagon zatrzymuje na Morzu Śródziemnym lotniskowiec USS Harry S. Truman

Partnerzy portalu

Pentagon zatrzymuje na Morzu Śródziemnym lotniskowiec USS Harry S. Truman - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy/ Thomas Gooley

Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdecydował we wtorek o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman, który miał rozpocząć misję w Zatoce Perskiej. Agencja AFP pisze, że Pentagon w ten sposób chce "uspokoić" europejskich sojuszników w obliczu napięć z Rosją.

"Minister obrony nakazał Grupie Uderzeniowej USS Harry S. Truman pozostać w obszarze operacji dowództwa europejskiego (Eucom) zamiast udać się, zgodnie z wcześniejszym planem, do obszaru operacji dowództwa centralnego (Centcom), obejmującego Bliski Wschód" - powiedział agencji AFP jeden z urzędników Pentagonu, chcący zachować anonimowość.

Według rozmówcy francuskiej agencji ta zmiana trasy "odzwierciedla potrzebę stałej obecności USA w Europie". "Konieczne jest potwierdzenie z naszymi sojusznikami i partnerami naszego zaangażowania w zbiorową obronę" – powiedział przedstawiciel Pentagonu.

USS Harry Truman i jego grupa uderzeniowa lotniskowców przybyły na Morze Śródziemne 14 grudnia z Zatoki Perskiej przez Kanał Sueski. Obecnie operuje na Morzu Jońskim między Grecją a Włochami.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.