• <
siemens_gamesa_2022

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

12.11.2021 17:55

Partnerzy portalu

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia Commons

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.

Stocznia Jiangnan w pobliżu Szanghaju poczyniła w tym roku „stały postęp” w budowie statku, znanym obecnie jako Typ 003 - poinformowało Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych we wtorek. Centrum z siedzibą w Waszyngtonie dodało, że zdjęcia satelitarne pokazują, „że instalacja głównych zewnętrznych komponentów zbliża się do końca”.

Wykorzystanie wyrzutni przez statek „jest dużym krokiem naprzód dla Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej”, napisano w raporcie, ponieważ będzie ona w stanie „uruchomić samoloty o stałym skrzydle z cięższym ładunkiem i większą ilością paliwa.

Xi zobowiązał się do ukończenia trwającej dziesięciolecia modernizacji niegdyś zdominowanej przez piechotę armii do 2035 roku, ze szczególnym naciskiem na budowę floty. Nowy lotniskowiec rozszerzyłby efektywny zasięg PLA poza tzw. łańcuch pierwszej wyspy, obejmujący Tajwan, Filipiny i Japonię.

Stocznia pracująca nad okrętem Type 003 jest obsługiwana przez Jiangnan Shipbuilding Group, spółkę zależną China State Shipbuilding Corp., największego na świecie komercyjnego stoczniowca. Raport CSIS dodał, że zdjęcia satelitarne wskazują, że prace na innych jednostkach wojskowych w obiekcie uległy spowolnieniu w ostatnich miesiącach.

Zagraniczny kapitał napływający do Jiangnan i innych stoczni na chińskim wybrzeżu może bezpośrednio i pośrednio wspierać modernizację marynarki wojennej PLA, poinformowało CSIS, dodając, że zagraniczne firmy mogą chcieć rozważyć, czy ich statki powinny być budowane obok takich okrętów wojennych.

Chociaż Type 003 byłby największym i najnowocześniejszym okrętem wojennym w Chinach, prawdopodobnie nie spełniłby możliwości amerykańskich jednostek nuklearnych klasy Nimitz lub Ford. Oczekuje się, że statek będzie miał konwencjonalny napęd diesla i będzie bliższy rozmiarom lotniskowców typu Kitty Hawk zbudowanych przez USA w latach 60. XX wieku.

W Chinach brakuje również globalnej sieci portowej potrzebnej do obsługi dużych okrętów w rozszerzonych misjach. I wciąż opracowuje niezawodne myśliwce piątej generacji do startu ze swoich lotniskowców.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.