• <
mewo_2022

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

ac

26.07.2021 11:05 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Partnerzy portalu

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,11 USD, niżej o 1,35 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 73,21 USD za baryłkę, niżej o 1,2 proc.

„W zeszły poniedziałek widzieliśmy nadmierną reakcję na rynku i podobnie jak wszystkie inne korekty techniczne do tej pory, spadek cen ropy zazwyczaj okazywał się krótkotrwały. Łowcy okazji przybyli tłumnie, gdy Brent spadła poniżej 70 USD/b, natomiast zapotrzebowanie gospodarcze na energię wygląda na solidne” – powiedział Howie Lee, ekonomista z OCBC.

W zeszły poniedziałek ropa spadła o 7,5 proc. z obawy, że rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa ograniczyłoby konsumpcję i po uzgodnieniu zwiększenia produkcji surowca przez OPEC+ w poprzednią niedzielę.

Jednak liczba przypadków koronawirusa nadal rosła w weekend, a niektóre kraje odnotowują rekordowe dzienne wzrosty i rozszerzają środki blokujące, które mogą spowolnić popyt na ropę. Tajlandia i Wietnam wprowadzają godzinę policyjną w miastach, aby zwalczyć wzrost przypadków Covid-19.

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, również odnotowały wzrost przypadków Covid-19, podczas gdy kraj nadal walczy z poważnymi powodziami i tajfunem w środkowej i wschodniej części kraju.

W Chinach wykryto ostatniej doby 76 nowych objawowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od stycznia – ogłosiły w poniedziałek władze. Powiększa się ognisko Covid-19 w Nankinie na wschodzie kraju, gdzie rozpoczęła się druga tura masowych testów przesiewowych.

Dr Anthony Fauci powiedział, że w USA rośnie liczba przypadków Covid-19 z powodu niezaszczepionych Amerykanów i wysoce zakaźnego wariantu Delta. "Idziemy w złym kierunku" - dodał, podkreślając, że jest "bardzo sfrustrowany" tą "niepotrzebną sytuacją". Według oficjalnych danych w USA prawie 163 mln ludzi, czyli 49 procent osób jest zaszczepionych.

Na zakończenie czwartkowej sesji na LME miedź wzrosła o 74 USD do 9.516 USD za tonę.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.