• <
Baltexpo2023_duży

[WIDEO] Blisko zderzenia okrętów amerykańskiego i chińskiego. Zamierzone działanie Chińczyków

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo [WIDEO] Blisko zderzenia okrętów amerykańskiego i chińskiego. Zamierzone działanie Chińczyków

Partnerzy portalu

cieśnina tajwańska
Fot. Twitter/@ianellisjones

Dziennikarze znajdujący się na pokładzie kanadyjskiego niszczyciela HMCS Montreal podali, że podczas przejścia tranzytu przez Cieśninę Tajwańską było blisko do zderzenia amerykańskiego niszczyciela USS Chung-Hoon z okrętem chińskim.

USS Chung-Hoon i HMCS Montreal przeprawiały się przez Cieśninę Tajwańską, kiedy okręt wojenny chińskiej marynarki wojennej przeciął kurs amerykańskiego niszczyciela zaledwie nieco ponad 100 metrów od niego. Zgodnie z raportem, załoga amerykańskiego okrętu, widząc, że Chińczycy zbliżają się kursem zbliżonym do kolizyjnego, poradziła im zmianę kursu w celu uniknięcia zderzenia. Kapitan HMCS Montreal Paul Mountford, który obserwował całą sytuację, stwierdził, że incydent został „wyraźnie zainicjowany przez Chińczyków”. Powiedział także, że fakt zaistnienia komunikacji między okrętami świadczy o tym, że posunięcie chińskiego okrętu było jak najbardziej zamierzone.

Chińscy oficjele nie skomentowali wydarzenia. Wcześniej jednak odnieśli się do faktu samego niezapowiedzianego tranzytu okrętów Chung-Hoon i Montreal, nazywając go prowokacją.

Dziękujemy za wysłane grafiki.