• <

USS Porter ponownie w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

Służby Prasowe US Navy

Dziś do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. To już kolejna wizyta tego okrętu w Polsce, wpisująca się w sojuszniczą działalność sił morskich NATO.

Poprzedni raz jednostka US Navy znalazła się na polskich wodach terytorialnych w połowie marca br., uczestnicząc od 13 do 17 marca br.  wraz z okrętami 3. Flotylli Okrętów w ćwiczeniu Passex, służącemu zgrywaniu sił sojuszniczych i rozwijaniu współpracy międzynarodowej na morzu. USS Porter spędził również dwa dni w Porcie Gdynia. Podczas pobytu załoga wykorzystała ten czas na odpoczynek i uzupełnienie zapasów. Tak samo marynarze wykorzystają obecny, krótki pobyt (trwajacy dzień), po czym okręt wyruszy dalej pełnić swoją służbę na morzu.

Służba USS Porter na Morzu Bałtyckim wiązała się z działalnością w ramach operacji NAVEUR-NAVAF. Amerykański niszczyciel służył wcześniej siedem lat na Morzu Śródziemnym i Atlantyku, operując z Hiszpanii, wykonując szereg długotrwałych patroli morskich. Ten wprowadzony do służby w 1999 okręt jest silnie eksploatowany, biorąc udział w zadaniach i ćwiczeniach także na Morzu Bałtyckim, Północnym i Norweskim, wspierając w ten sposób interesy USA, sojuszników i partnerów. Od czasu poprzedniej wizyty w Polsce pojawiał się także w portach innych państw nadbałtyckich, biorąc udział w szeregu spotkań i przedsięwzięć szkoleniowych.

To jedna z licznych wizyt niszczycieli typu Arleigh Burke w polskich portach. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku wielokrotnie pojawiały się na Bałtyku, demonstrując siłę NATO i zdolność do obrony członków sojuszu. Pokazały przy tym, że ten akwen jest zdolny do przyjęcia tak wielkich jednostek nawodnych, gdy planowane wielozadaniowe fregaty budowane w ramach programu Miecznik mają ważyć do 5 700 ton. Do Portu Gdynia weszły w ostatnim czasie m.in. 11 lutego br. USS Arleigh Burke (DDG 51), 5 maja i 7 czerwca ubr. USS Gravely (DDG 107), 26 września ubr. USS Paul Ignatius (DDG 117) i 19 października ubr. USS Roosevelt (DDG 80). Wśród innych odwiedzających w ostatnich miesiącach polskie porty znalazły się także okręty pomocnicze USNS John Lenthall ((T-AO-189) i USNS Leroy A. Mendonca (T-AKR-303).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.