• <
siemens_gamesa_2022

Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie

30.07.2020 20:30 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie

Partnerzy portalu

Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie - GospodarkaMorska.pl
fot. Axel Shmid

Sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w czwartek, występując przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by gazociąg Nord Stream 2 nie zagroził Europie.

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by sprawić, że ten gazociąg nie zagrozi Europie" - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji.

W zeszły piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że poprzedniego dnia podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, nie omawiali kwestii sankcji wobec gazociągu Nord Stram 2. Pieskow dodał, że Rosja uważa je za nie do przyjęcia.

Kilka dni wcześniej Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła projekt ustawy o wydatkach obronnych na nowy rok budżetowy. W ustawie znalazła się rekomendacja w sprawie zaostrzenia sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.

W połowie lipca Pompeo zapowiedział, że Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg przed sankcjami, przewidzianymi w przepisach CAATSA. CAATSA to Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje.

Po ogłoszeniu w grudniu 2019 roku amerykańskich sankcji, wymierzonych w firmy realizujące projekt gazociągu, szwajcarska spółka Allseas wycofała swe układające rury na dnie Bałtyku statki z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2. (PAP)

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.