• <
BOTA_2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

rk

02.01.2023 10:13 Źródło: Chevron

Partnerzy portalu

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji? - GospodarkaMorska.pl

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.


USA wydały Chevronowi w listopadzie ubiegłego roku sześciomiesięczną licencję uprawniającą go do pełnienia rozszerzonej roli w czterech wenezuelskich spółkach joint venture, które produkują, przetwarzają i eksportują ropę naftową, a także do sprowadzania jej do Stanów Zjednoczonych. Amerykańska licencja ponownie otworzy przepływ ropy, który został zamknięty przez sankcje prawie cztery lata temu. Wyczarterowany przez Chevron tankowiec przybył do kraju jeszcze pod koniec grudnia, aby odebrać ładunek ropy. Drugi, przewożący ładunek rozcieńczalników dla spółki joint venture Chevronu ma dotrzeć do Wenezueli na początku stycznia.


Złagodzenie sankcji, oprócz prób wywarcia presji na reżim rządzący Wenezuelą, może też być związany z poszukiwaniem alternatyw dla rosyjskiej ropy. Południowoamerykański kraj posiada jedne z największych złóż tego surowca. W sytuacji sankcji wobec Rosji rząd w Caracas może potraktować to jako kartę przetargową i powrócić jako gospodarcza alternatywa z własną ofertą.


- Głównym scenariuszem jest oczekiwanie, że licencja stanie się bardziej elastyczna w miarę postępu rozmów politycznych. Wygląda na to, że Stany Zjednoczone stosują w tym przypadku strategię kija i marchewki. Maduro będzie mógł na tym sporo ugrać, ale zarazem musiał zastosować się do kroków w negocjacjach. Mogą pojawić się nowe licencje, ale nie z obietnic, tylko w wyniku weryfikowalnych zmian - powiedział ekspert ds. energii w Ameryce Łacińskiej w Rice University's Baker Institute Francisco Monaldi.


Licencja jest jednym z pierwszych kroków Waszyngtonu w celu złagodzenia sankcji, jako zachęty dla Wenezueli do pracy z liderami opozycji nad wyborami prezydenckimi pod koniec 2023 roku. Dalsze złagodzenie wenezuelskich sankcji naftowych może przyjść wraz z przywróceniem wykluczonych kandydatów politycznych i obserwatorów wyborów. Ponadto administracja prezydenta Bidena zezwoliła wcześniej europejskim firmom naftowym na przyjmowanie wenezuelskiej ropy w celu odzyskania zaległych długów. Zniosła też indywidualne sankcje na niektórych obywateli Wenezueli i uwolniła krewnych żony prezydenta Maduro, którzy zostali skazani za handel narkotykami.


Chevron na początku tego roku wystąpił o szerszą licencję, która pozwoliłaby mu na przejęcie kontroli operacyjnej nad swoimi spółkami joint venture w Wenezueli. Waszyngton zdecydował się na ograniczone zezwolenie, które może być stopniowo zwiększane w miarę postępu rozmów między władzami w Caracas a dotąd prześladowaną opozycją.


Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.