• <
gryfia_70lat

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

gm

25.06.2022 10:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

Partnerzy portalu

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej - GospodarkaMorska.pl

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło w sobotę ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.

Komunistyczne władze ChRL twierdzą, że mają zwierzchnictwo nad Cieśniną Tajwańską, podczas gdy USA i demokratycznie wybrany rząd Tajwanu podkreślają, że zgodnie z prawem są to wody międzynarodowe.

Przelot amerykańskiego samolotu zwiadowczego typu P-8A Poseidon był demonstracją zaangażowania USA w sprawę "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" – poinformowało dowództwo armii USA w regionie. Dzień wcześniej 22 chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

Według chińskiego wojska obecność amerykańskiego samolotu miała na celu zakłócenie sytuacji, zagroziła pokojowi i stabilności w regionie. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają, a ich żołnierze pozostają w gotowości – oświadczył rzecznik dowództwa wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), pułkownik Shi Yi.

Władze w Pekinie uznają Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. USA, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych, ale sprzeciwiają się próbom jednostronnej zmiany status quo i uchodzą za największego sprzymierzeńca i dostawcę broni na wyspę.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.