• <
BOTA_2023

Niemiecki Wintershall Dea zakończył finansowanie Nord Stream 2

ac

24.02.2021 14:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Niemiecki Wintershall Dea zakończył finansowanie Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Niemiecki Wintershall Dea zakończył finansowanie Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl
fot. Nord Stream

Niemiecki Wintershall Dea zainwestował 730 mln euro w projekt Nord Stream 2; dalsze transze finansowe nie są planowane - poinformował koncern w raporcie za czwarty kwartał 2020 r., opublikowanym w środę.

Koncern przypomina, że bierze udział w projekcie Nord Stream 2, wraz z innymi firmami zachodnimi, jako inwestor finansowy, a nie akcjonariusz projektu. Dotąd przekazane wpłaty wyniosły 730 mln euro i zostały zakończone przed przyjęciem amerykańskiej ustawy CAAATSA ("Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje") - głosi raport. Dalsze wypłaty nie są planowane - dodaje Wintershall Dea.

W raporcie wskazano też, że koncern nie zgadza się z decyzją polskiego UOKiK, który w październiku 2020 r. nałożył grzywny na koncerny uczestniczące w projekcie Nord Stream 2. 5 listopada 2020 r. Wintershall Dea odwołał się od tej decyzji w sądzie w Polsce. "Oczekujemy, że rozpatrzenie apelacji zajmie od trzech do pięciu lat" - zapowiedziano w raporcie.

Wintershall Dea zaznacza, że działania USA związane z sankcjami wobec Nord Stream 2 mogą wpłynąć na termin zbudowania gazociągu. Nie jest też wykluczone, że nastąpią kolejne sankcje - przyznano w raporcie.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.