• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy

zk

06.02.2022 09:08 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy

Partnerzy portalu

Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Korea Płn. od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych - głosi poufny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą, że reżim w Pjongjangu finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.

"Pjongjang kontynuuje realizację i rozbudowę swoich programów budowy broni nuklearnej i pocisków balistycznych, mimo podejmowanych przez społeczność międzynarodową prób ich ograniczenia, gwałcąc przy tym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ" - głosi dokument.

Od roku Korea Północna "wykazuje coraz większe możliwości produkcji materiałów rozszczepialnych i szybkiego rozmieszczania swych sił rakietowych na lądzie i na morzu" - pisze AFP, powołując się na raport.

Według raportu, który ma być przekazany 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, ważnym źródłem dochodów Pjongjangu są cyberataki, zwłaszcza na aktywa ulokowane w kryptowalutach.

Eksperci ONZ, którzy sporządzili ten raport, twierdzą, że z nielegalnych źródeł finansowany jest też import benzyny, chociaż wielkość tego importu ostatnio spadła.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.