• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA rozbudują bazę morską w Papui-Nowej Gwinei

09.04.2024 19:25 Źródło: US Navy

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

W obliczu zagrożenia ze strony Chin oraz ekspansji tego państwa na Oceanie Spokojnym, USA planują odnowić i rozbudować bazę sił morskich Lombrum, mieszczącą się na wyspie Los Negros w Papui-Nowej Gwinei. Aktualnie są rozważane różne projekty rozbudowy placówki, a koszt ma wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dolarów.

To kolejny etap wzmacniania obecności USA na Pacyfiku i w dodatku w kolejnym wyspiarskim kraju. Wcześniej amerykańskie władze wzmocniły sojusznicze relacje z Filipinami, które w obliczu sporu z Chinami o obszary na Morzu Południowochińskim, a także prowokacji ze strony Państwa Środka, udostępniły Amerykanom bazy wojskowe w Fort Magsaysay, Bautista, Cesar, Ebuen i Lumbia. Dodatkowo regularnie prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, także na akwenach do których prawa rości sobie Pekin, co jest powodem ostrych reakcji tego ostatniego. 

Amerykańska baza w Papui-Nowej Gwinei to efekt umowy zawartej w czerwcu 2023 roku. Poprzez swoją obecność w tym kraju USA chce wzmocnić współpracę i partnerskie relacje w zakresie bezpieczeństwa, wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie, a także zapewnić wzrost potencjału sił obronnych tego państwa. Oprócz tego siły morskie USA, tak US Navy jak i US Coast Guard będą mogły prowadzić działania wspierające tamtejsze siły morskie. Papua-Nowa Gwinea posiada niewielkie siły odpowiedzialne za działania  humanitarne i obronę lokalnych wód, niedostateczne do ochrony dość rozległego akwenu oraz cierpiąca z powodu braków sprzętowych i niedofinansowania. Formacja ma zaledwie 200 osób personelu, mającego w wyposażeniu kilka większych i mniejszych jednostek nawodnych. W ostatnim czasie kraj otrzymał od Australii (na jej koszt) kilka nowoczesnych patrolowców typu Guardian, zbudowanych przez Austal. Stąd morskie siły USA będą prowadzić działania w zakresie przestrzegania prawa i zwalczania przestępczości morskiej, w tym nielegalnych połowów, przemytu narkotyków i kontrabandy, a także piractwa. 

Fot. Austal


Baza w Lombrum ma długą historię, sięgającą czasów II wojny światowej, gdy była wykorzystywana przez aliantów w trakcie działań przeciwko Japończykom na Pacyfiku. Potem służyła przez lata siłom morskim USA, Australii, aż do przekazania jej w latach 70-tych XX wieku Papui-Nowej Gwinei. Już w 2018 roku pojawiły się sugestie odnośnie wykorzystania jej ponownie przez siły morskie USA, sugerując zacieśnianie relacji z państwem-gospodarzem i Australią, co zostało uprawomocnione 5 lat później. Z kolei w 2020 roku rząd australijski dofinansował rozbudowę placówki, w związku z planem dostarczania papuaskim siłom morskim okrętów w ramach partnerstwa i dostosowania infrastruktury do ich przyjmowana. Co istotne, USA ma dostęp także do innych baz sił zbrojnych Papui-Nowej Gwinei, trzech lotnisk, dwóch portów i bazy morskiej do celów szkoleniowych, tranzytowych i zaopatrzeniowych, niemniej umowa nie wiąże się ze stałą obecnością amerykańskiego garnizonu, co może się jednak zmienić. 

Z racji na swoje wyspiarskie położenie na północ od głównej wyspy kraju, a także sąsiadowanie z bazami USA w innych miejscach, m.in. Guam, będącym amerykańskim terytorium nieinkorporowanym z istotną bazą sił zbrojnych, Lombrum najprawdopodobniej będzie rozbudowany, aby przyjmować więcej większych jednostek nawodnych USA i potencjalnie także Australii oraz rozwijanych sił morskich Papui-Nowej Gwinei. Będzie to oznaczało najprawdopodobniej rozbudowę nabrzeży oraz budowę nowych obiektów użytkowych. Po wybraniu planu rozbudowy i wyliczeniu wydatków rozwój infrastruktury ma być opłacony z programu Pacific Deterrence Initiative (PDI), realizowanego także w innych krajach, w tym Australii, Filipinach, Marianach Północnych czy Mikronezji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.