• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Partnerzy portalu

MW Chin

Na wodach Kambodży po raz pierwszy odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe tego państwa z Chinami. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.

W niedzielę na kambodżańskich wodach ćwiczyły wspólnie dwa okręty marynarki wojennej Kambodży i jedna jednostka chińska. Ponad 200 oficerów i żołnierzy chińskiej armii, marynarki wojennej i jednostek połączonego wsparcia z południowego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) przybyło w ubiegłym tygodniu do Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką w Kambodży na manewry „Jin Long 2023” („Złoty Smok 2023”). Ćwiczenia mają potrwać do 8 kwietnia.

W listopadzie 2022 roku chińskie MSZ przyznało, że Chiny pomagają Kambodży w modernizacji bazy marynarki wojennej Ream nad Zatoką Tajlandzką. Rzeczniczka resortu Mao Ning określiła to jako „normalną współpracę”. Wcześniej dziennik „Washington Post” informował, powołując się na anonimowych urzędników zachodnich, że Chiny w tajemnicy budują w bazie Ream instalacje, mające służyć wyłącznie chińskiej marynarce wojennej. Oba kraje temu zaprzeczyły, a zaniepokojenie tą sprawą wyrażał prezydent USA Joe Biden.

Baza w Kambodży byłaby drugą zamorską bazą chińskiej marynarki wojennej i pierwszą w znaczącym z punktu widzenia strategicznego regionie Indo-Pacyfiku. Według źródeł „WP” jej budowa to element strategii Pekinu związanej z jego ambicjami, by stać się globalnym mocarstwem.(PAP)

anb/ tebe/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.