• <
siemens_gamesa_2022

Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat

04.10.2021 20:24 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat

Partnerzy portalu

Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hartema / Heyken / VesselFinder.com

W zeszłym tygodniu z Filipin w bezpośrednią podróż do Stanów Zjednoczonych wyruszył pierwszy od 45 lat statek. To odpowiedź wyspiarzy na wysokie koszty żeglugowe i problemy z brakiem miejsc na statkach płynących do USA i zawijających do filipińskich portów po drodze.

Iris Paoay, kontenerowiec o nośności 13 750 ton i pojemności 1100 TEU, wyruszył z Manili w zeszłym tygodniu. Na rozkładzie rejsu są też Cebu i Davao, następnie statek pożegluje bezpośrednio do Long Beach w Kalifornii. Na pokładzie znalazły się eksportowe dobra wyprodukowane w Filipinach i przeznaczone na północnoamerykański rynek.

Jest to pierwszy od 45 lat statek, który do USA wyrusza bezpośrednio z Filipin. Dotychczas wyspiarze korzystali z miejsca na statkach zawijających do filipińskich portów w drodze do Ameryki Północnej, jednakże wraz ze wzrostem popytu na żeglugę i kryzysem kontenerowym ceny usług znacznie wzrosły, zaś dostępność drastycznie spadła. Manila miała zatem problem z eksportowaniem swoich towarów, część przeznaczonych na zagraniczne rynki plonów rolnych zdążyła nawet zgnić. Importerzy zgłaszali także opóźnienia w odbiorze materiałów, w szczególności w branży elektronicznej. Ograniczenia importowe w żegludze wywołały także obawy o bezpieczeństwo żywnościowe wyspiarskiego kraju.

Firma Iris Logistics, która razem z rządowymi agencjami Filipin i USA zorganizowała rejs Iris Paoay, zapowiedziała już kolejne – kontenerowiec z reeferami ma wyruszyć na początku października. Ponadto, jak donoszą miejscowe źródła, o uruchomieniu usługi żeglugowej w obrębie Azji i Pacyfiku zaczęły myśleć inne lokalne linie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.