• <
smartre_2023

Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem

jm

04.10.2021 20:59 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem

Partnerzy portalu

Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Spółka Nord Stream 2 AG, operator rurociągu Nord Stream 2, ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu.

Spółka nie podała informacji na temat planowanej daty faktycznego oddania NS2 do eksploatacji. Eksperci spodziewają się, że gaz mógłby być dostarczany nowym rurociągiem już w październiku. Gazprom planuje w tym roku przepompować nim 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

Jak poinformowała niemiecka Federalna Agencja Sieci Przesyłowych, procedura certyfikacji NS2 jest w toku. Celem jest uznanie Nord Stream 2 AG za niezależnego operatora systemu przesyłowego zgodnie z dyrektywą UE. Jeśli spółka rozpocznie przesyłanie gazu przed zakończeniem tej procedury, urząd w Bonn może wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wykroczenia i nałożyć kary. Władze mają czas na podjęcie decyzji do początku stycznia.

Gazociąg został ukończony we wrześniu. Media podawały wtedy 1 października jako możliwą datę rozpoczęcia dostaw, jednak szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller zaprzeczył wówczas tym doniesieniom.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w połowie września, że w sprawie NS2 "trwa proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od regulatora niemieckiego". Proces ten "nie jest prędki"; zezwolenia mogą być uzyskane na początku 2022 roku – wyjaśnił minister.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.