• <

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Partnerzy portalu

Fot. Petty Officer 3rd Class Robert Price - https://www.dvidshub.net/image/3272234/uss-ross-ddg-71-conducting-naval-operations, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57713049

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.

Cytowane przez media źródła w resorcie obrony Hiszpanii podały, że porozumienie służy wzmocnieniu europejskiej tarczy antyrakietowej NATO.

Na mocy wcześniejszych umów pomiędzy Madrytem a Waszyngtonem z lat 2014-2015 w bazie Rota umieszczone zostały cztery amerykańskie okręty-niszczyciele.

– Nowe porozumienie zostanie parafowane przed zaplanowanym na 12 maja w Waszyngtonie spotkaniem premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem – podała w czwartek madrycka agencja Europa Press.

Informacja ta zbiegła się z potwierdzeniem przez hiszpański resort obrony, że gabinet Sancheza zamierza niebawem zwiększyć pomoc zbrojną dla ukraińskiej armii.

– Hiszpania zobowiązała się wobec Ukrainy do kolejnych transportów uzbrojenia (…) w zakresie zwiększenia jej potencjału obrony przeciwrakietowej, a także działań morskich – podało w czwartek źródło w hiszpańskim ministerstwie obrony.

Marcin Zatyka
zat/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.