• <

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

gm

07.04.2022 20:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

Partnerzy portalu

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy - GospodarkaMorska.pl

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).

Reuters podał informację o zakazie importu rosyjskiej ropy, gdy trwało jeszcze głosowanie; w liczącej 100 miejsc wyższej izbie amerykańskiego parlamentu projekt poparło wtedy 59 senatorów, nikt nie głosował przeciw. Po zakończeniu głosowania okazało się, że zarówno embargo na ropę, jak i odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej poparli wszyscy senatorowie.

Zniesienie klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej umożliwi nałożenie na towary importowane z Rosji i Białorusi wyższych ceł, przede wszystkim na stal i aluminium, co dodatkowo osłabi rosyjską gospodarkę - wyjaśnia Associated Press.

Oczekuje się, że ustawy przyjęte w czwartek przez Senat trafią jeszcze tego samego dnia do Izby Reprezentantów, a po uchwaleniu podpisze je prezydent USA Joe Biden.

Prezydent wydał już rozporządzenie w sprawie zakazu importu z Rosji ropy, gazu i węgla, ale uchwalane w czwartek ustawy stworzą nowe prawo - podaje agencja AP.


Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.