• <

Wynik wyszukiwania - "embargo" - Wiadomości

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

USA i Wielka Brytania wprowadziły zakaz importu rosyjskich metali

USA i Wielka Brytania ogłosiły w piątek zakaz importu aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji, by pozbawić Kremla dochodów z handlu metalami. Metale zostały też wycofane z obrotu na giełdach w Londynie i Chicago.
13.04.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Ukraina może czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na importu rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
06.03.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Rząd nie przewiduje pomocy dla obywateli na LPG i nie planuje państwowego terminala morskiego

Po nałożeniu unijnego embarga na import LPG z Rosji rząd nie przewiduje obecnie wprowadzania finansowych tarcz ochronnych dla obywateli - podał w odpowiedzi na interpelację poselską resort klimatu i środowiska. Z uwagi na charakter rynku MKiŚ obecnie nie przewiduje potrzeby budowy dużego, państwowego terminala morskiego LPG.
30.01.2024

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Minister Telus spotka się we wtorek z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża

We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.10.2023

Szef MSZ Ukrainy: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce

Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
28.09.2023

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża

Komisja Europejska nie przedstawiła w środę informacji w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża, ale zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
27.09.2023

Robert Telus: rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak usprawnić transfer zboża

Rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak jeszcze usprawnić transfer zboża przez Polskę - wskazał w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią jest to, by ukraińskie zboże nie wpływało na nasz rynek.
27.09.2023

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja – powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
27.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna, oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
25.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

W. Buda: polskie rozporządzenie ws. ukraińskiego zboża będzie bezterminowe

Gdyby Komisja Europejska nie wydała swojego rozporządzenia, Polska o północy opublikuje swoje. Będzie bezterminowe - zapowiedział w piątek w Studio PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
15.09.2023

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować KE

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
15.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Bułgaria. Rząd oficjalnie pozbawił rosyjską firmę Łukoil-Neftochim koncesji na terminal naftowy

Bułgarski rząd oficjalnie pozbawił należący do rosyjskiego koncernu Łukoil kombinat petrochemiczny Neftochim-Łukoil licencji na używanie terminalu naftowego w porcie Rosenec pod miastem Burgas nad Morzem Czarnym. Od poniedziałku operatorem terminalu jest bułgarska państwowa firma Infrastruktura Portowa.
23.08.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Orlen zabezpieczył kolejne dostawy ropy z Morza Północnego

Grupa ORLEN zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale. Podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
27.06.2023

W marcu br. import ropy i jej produktów pochodnych z Rosji do UE spadł o 90 proc. w porównaniu ze średnią z lat 2019-2022

W marcu 2023 r. łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do UE spadł do 1,4 mln ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 mln ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. To spadek o 90 proc. - podał Eurostat.
19.06.2023

Transfer ropy na morzu jako metoda Rosji na unikanie sankcji

Rosja zaczęła przeładowywać olej napędowy metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) w pobliżu afrykańskich portów, szukając nowych dróg sprzedaży, jak podają obserwatorzy i dane Refinitiv Eikon. To kolejna próba ominięcia embarga na rosyjskie produkty naftowe funkcjonującego od 5 lutego br.
05.04.2023

Imperium kontratakuje! Flota cieni z rosyjską ropą na morzach i oceanach

Mimo nałożonych przez Unię Europejską, G-7 oraz Australię sankcji na handel rosyjską ropą, ten trwa w najlepsze. Transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywa się za sprawą „floty cieni”, czyli starszych tankowców o niejasnej strukturze własnościowej oraz powiązaniach biznesowych.
04.04.2023

Eurostat: import ropy z Rosji do UE w przeciągu 2022 r. spadł z 24-31 proc. do 4 proc.

W okresie od ostatniego kwartału 2021 r. do stycznia 2022 r. Rosja dostarczała 24-31 proc. ropy na rynek unijny. W grudniu 2022 r. import rosyjskiej ropy stanowił 4 proc. zapotrzebowania UE – poinformował we wtorek Eurostat. Pozycję największego dostawcy ropy do UE zajęły Stany Zjednoczone.
28.03.2023

Premier: byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy

Byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę wywiadzie na "Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha". Przeprowadziliśmy to i dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy - wskazał.
15.03.2023

Rosja planuje bazę marynarki w Sudanie

Ministrowi Spraw Zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi udało się uzyskać od władz Sudanu pozwolenie na utworzenie bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Port Sudan nad Morzem Czerwonym.
18.02.2023

Rosja nielegalnie eksportowała broń do Sudanu Południowego

Niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia z siedzibą w Pradze ujawniła w czwartek, że co najmniej od 2019 roku rosyjski państwowy koncern zbrojeniowy Rosoboroneksport potajemnie sprzedawał broń do Sudanu Południowego; Moskwa łamała w ten sposób sankcje ONZ na dostawy uzbrojenia do tego państwa, obowiązujące od 2018 roku
16.02.2023

Unimot sprowadził ładunek diesla z USA przez Port Gdynia

Grupa Unimot sprowadziła do Polski tankowcem o pojemności 38 tys. ton ładunek oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała w środę spółka. Dodała, że transport został rozładowany we wtorek w Gdyni. Od 5 lutego br. obowiązuje embargo na import paliw z Rosji.
15.02.2023

Minister Moskwa: w Polsce nie ma już gazu ani węgla z Rosji

W Polsce nie ma już żadnego gazu z Rosji, zatrzymany został również import węgla – podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, ok. 10 proc. ropy importowane jest z Rosji, ale Orlen jest gotowy, żeby zredukować go do zera.
15.02.2023

Wzrost przeładunków paliw w Porcie Gdynia. Baza PERN w Dębogórzu z rekordowym wynikiem

Baza paliw PERN w Dębogórzu w styczniu tego roku zanotowała rekordowe obroty, rozładowując aż o dwie trzecie paliw więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Baza, jak podała spółka, działa obecnie „na maksymalnych obrotach”.
09.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.
05.02.2023

Unimot nie spodziewa się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga na paliwa z Rosji

Największy niezależny importer paliw Unimot od prawie roku przygotowuje się do uniezależnienia od rosyjskich produktów - powiedział PAP wiceprezes spółki Robert Brzozowski. Zaznaczył, że nie spodziewa się większych kłopotów na rynku po wejściu unijnego embarga na paliwa z Rosji.
04.02.2023

Branża nie spodziewa się w najbliższych tygodniach gwałtownych wzrostów cen paliw

Nie ma podstaw, by w najbliższych tygodniach spodziewać się poważnych zaburzeń rynkowych czy gwałtownych wzrostów cen paliw - poinformowały w piątek organizacje POPiHN i PIPP. Bazy paliw i zbiorniki na stacjach są pełne; paliw w Polsce nie zabraknie - dodały.
03.02.2023

Orlen: jesteśmy zabezpieczeni i w pełni przygotowani na embargo na rosyjski diesel

W Polsce, jak i w Unii Europejskiej jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Powstały i wiąż tworzą się nowe szlaki handlu tym produktem, które pozwolą zastąpić rosyjski olej napędowy paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin - dodał.
03.02.2023

Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji

Jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji, na co jesteśmy przygotowani – podało w niedzielę biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na zarzuty posła PO Jana Grabca.
29.01.2023

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.
28.01.2023

Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.
27.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Impas w ustalaniu nowych sankcji w UE? Co dalej z ropą?

W Brukseli prace nad 10. pakietem sankcji UE wobec Rosji i kolejnym wobec Białorusi zwolniły. Komisja Europejska nadal nie przedstawiła propozycji nowych restrykcji. „Polska jest rozczarowana brakiem propozycji ze strony Komisji” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
23.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

USA i sojusznicy przygotowują kolejne limity cenowe na rosyjskie produkty naftowe

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy.
12.01.2023

Czarter na czas – hire (opłata czarterowa)

W ramach podstawowych obowiązków umowy czarteru na czas („time charterparty”) armator („owner”) zobowiązuje się oddać czarterującemu („charterer”) do dysponowania statek na oznaczony czas a czarterujący do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie ze statku w formie opłaty czarterowej („hire”).
28.12.2022

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

Rekordowy rok w przeładunkach morskich PG Eksploatacji S.A.

Operator portowy Port Gdański Eksploatacja S.A. finalizuje rok z historycznymi wynikami w przeładowanych towarach. Spółka ma szansę zakończyć ten rok na poziomie 6,5 mln ton przeładunków, czyli ponad dwukrotnie wyższym wynikiem w porównaniu z zeszłym rokiem. Wpływ na wynik ma wojna w Ukrainie i embargo na surowce energetyczne.
23.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Turcja zapowiada, że będzie nadal blokować statki bez odpowiedniego dowodu ubezpieczenia

Turecki urząd morski poinformował, że będzie dalej blokować tankowce, które nie posiadają odpowiednich dowodów pełnego ubezpieczenia.
08.12.2022

USA zapewniają Turcję, że wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców

Wiceminister finansów USA Wally Adeyemo zapewnił w środę w rozmowie telefonicznej wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala, że wprowadzenie limitu cen rosyjskiej ropy nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców, które muszą przepłynąć przez tureckie cieśniny.
07.12.2022

Kownacki: Spóźnione embargo na rosyjską ropę

Embargo na zakup rosyjskiej ropy sprowadzanej drogą morską czy też ceny maksymalne na ropę to działania potrzebne, ale spóźnione, ocenia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
07.12.2022

Turbulencje rynków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 44-47/2022)

Niepokojące sygnały zwalniającej chińskiej gospodarki, która w okresach turbulencji ekonomicznych ostatnich lat była zawsze motorem napędowym gospodarki światowej, wpływają na dość ponure prognozy światowego handlu morskiego dla wielu segmentów żeglugi. Z drugiej strony zapotrzebowanie na tankowce i statki do przewozu gazu jest duże i te rynki reprezentują dobre lub coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe.
06.12.2022

Premier w Porcie Gdańsk: „klęska urodzaju” [WIDEO]

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na krótko odwiedził Port Gdańsk. Na nabrzeżu eksploatowanym przez Port Gdański Eksploatacja spotkał się z dziennikarzami.
05.12.2022

"FT": u wybrzeży Turcji tankowce stoją w korku po wprowadzenie limitu cen na ropę z Rosji

U wybrzeży Turcji zaczyna się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków - podaje w poniedziałek "Financial Times".
05.12.2022

BBC: wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę podbija jej cenę, może zakłócić dostawy

Wprowadzenie przez UE, G7 i Australią limitu cenowego na ropę z Rosji podbiło jej cenę i zapewne trend ten utrzyma się, zwłaszcza, że kraje OPEC+ podtrzymały decyzję o ograniczeniu wydobycia surowca. Rosną obawy o zakłócenia w dostawach - informuje w poniedziałek BBC.
05.12.2022

Premier: Weszliśmy w ciąg logistyczny od importu przez przeładunek węgla w portach. Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni

Podczas konferencji w Porcie Gdańskim Eksploatacja premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że są takie momenty w historii, gdy rząd musi mocno chwycić ster we własne ręce, zaproponować własne rozwiązania i potem je skutecznie zrealizować.
05.12.2022

"FT": Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
03.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

Szynkowski vel Sęk: limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody

Dzięki skutecznym polskim negocjacjom wspólnie z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody - napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
03.12.2022

UE i G7 wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem w nagraniu zamieszczonym na Twitterze, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską.
02.12.2022

UE wstępnie zgadza się na limit cenowy na rosyjską ropę morską w wysokości 60 dolarów za baryłkę

Idea limitu zaproponowana przez państwa G7 przeszła przez rządy Unii Europejskiej, które wstępnie zgodziły się na ustaloną cenę. Muszą jeszcze zatwierdzić ją pisemnie, choć polskie władze wciąż naciskają na ustalenie jak najniższego limitu.
02.12.2022

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.11.2022

Boom na transport ropy sprawia, że rachunki za 1 milion dolarów stają się coraz częstsze

Wraz z rosnącymi kosztami transportu morskiego pojawiają się coraz wyższe rachunki za postoje statków. Na rynku tankowców, stawki dzienne za oczekujące Na rynku tankowców, stawki dzienne za opóźnione statki - kojarzone z taksówkami czekającymi z włączonym licznikiem - osiągnęły już około 100 000 dolarów, jak twierdzą handlowcy i maklerzy.
27.11.2022

Obecność statków z rosyjską ropą na morzu budzi międzynarodowe spory

Na początku września państwa należące do G7 zgodziły się egzekwować niską cenę sprzedaży rosyjskiej ropy. Planuje się, że limit cenowy zostanie wprowadzony 5 grudnia na sam surowiec, natomiast 5 lutego następnego roku zostanie rozszerzony na produkty naftowe. Nie mniej obawy budzi scenariusz, w którym okazuje się, że nie będzie to przestrzegane i sprzedaż drogą morską będzie odbywać się ponad założone limity.
11.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

Nielegalny handel ropą na morzu spowoduje więcej wypadków

Nałożone na Rosję sankcje handlowe spowodowały zwiększenie zjawiska tzw. „mrocznej floty” tankowców uczestniczących w nielegalnym handlu ropą. To z kolei może spowodować więcej wypadków zbiornikowców.
07.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

Rosja zwiększa eksport ropy z Uralu do Azji w związku z embargiem UE

Państwa Unii Europejskiej, które od dekad były głównymi konsumentami rosyjskiej ropy naftowej, przestaną ją kupować od 5 grudnia.
31.10.2022

Premier Morawiecki z wizytą w PGE w Porcie Gdańsk: jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie

W sobotę (22 października) premier Mateusz Morawiecki odwiedził Port Gdański Eksploatacja S.A. Pod jego kierownictwem obyła się odprawa sztabu węglowego.
22.10.2022

Finlandia-Szwecja. Nowy szef szwedzkiej dyplomacji: wejście do NATO naszym priorytetem

Szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem za priorytet nowego prawicowego rządu Szwecji uznał wejście do NATO. "Nasze bezpieczeństwo oraz Finlandii jest ze sobą powiązane" - podkreślił Billstroem, który w piątek w Helsinkach złożył swoją pierwszą wizytę zagraniczną.
21.10.2022

Prezes PGE: do końca roku sprowadzimy 8 mln ton węgla

Od początku roku sprowadziliśmy ok. 4 mln ton węgla. Do końca roku będzie to 8 mln ton - zapewnił w środę w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że PGE realizuje specjalne zadanie zasypania dziury, która powstała na polskim rynku po ogłoszeniu embargo na rosyjski węgiel.
28.09.2022

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.
23.09.2022

Rzecznik PiS: w czasach rządu PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją

W czasach rządów PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją, wpuszczenia Łukoila i Rosnieftu do Polski, sprzedania im Lotosu. Gdyby te plany zostały zrealizowane, stryczek energetyczny zacieśniałby się na naszej szyi - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
20.09.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Niemiecki rząd chce przejąc rafinerię od Rosnieftu i przestawić ją na wodór

Niemiecki rząd chce oddać rafinerię PCK Schwedt, częściowo należącą do rosyjskiej spółki państwowej Rosneft, pod zarząd państwowy - poinformował "Spiegel" w czwartek. Rafineria ta przerabia wyłącznie ropę z Rosji i ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w produkty naftowe.
15.09.2022

Rosja szuka nowych dróg eksportu ropy i kupuje zbiornikowce-lodołamacze

Rosyjscy biznesmeni handlujący ropą naftową usiłują ominąć unijne embargo na surowce energetyczne z Rosji i poszukują nowych dróg eksportowych, z dala od Bałtyku; w tym celu kupują używane zbiornikowce-lodołamacze - pisze hiszpański dziennik "El Confidencial".
14.09.2022

Premier: zakontraktowanego węgla już jest dużo, ale dystrybucja to wąskie gardło

Zakontraktowanego węgla już jest dużo, a kontraktujemy jeszcze więcej; więcej niż było to potrzebne we wcześniejszych analizach na ten rok; ale jego dystrybucja jest na razie wąskim gardłem - powiedział w środę na Polanie Jakuszyckiej (Dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.
07.09.2022

Estońskie MSZ opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z zakazu importu rosyjskich produktów naftowych

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z potencjalnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych - poinformowała w środę agencja ERR.
31.08.2022

Rosnieft straszy Niemców rosnącymi cenami paliw

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft ostrzegł w piątek, że ceny paliw w Niemczech prawdopodobnie wzrosną, jeśli rafineria w niemieckim Schwedt zastąpi dostawy rosyjskiej ropy produktami dostarczanymi drogą morska z innych krajów - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat rosyjskiego koncernu petrochemicznego.
13.08.2022

Rosja prawdopodobnie znalazła port pozwalający jej obejść sankcje naftowe

Wygląda na to, że Rosja znalazła port pozwalający jej dostarczać ropę naftową z obejściem zachodnich sankcji, jest to niewielki egipski terminal naftowy El-Hamra – informuje agencja Bloomberg.
04.08.2022

Premier: bez embarga na rosyjski węgiel płacilibyśmy na machinę zbrodni Putina

Bez embarga na rosyjski węgiel płacilibyśmy na machinę zbrodni Putina, nie ma na to naszej zgody; po wybuchu wojny na Ukrainie wspólnie opozycja i rząd przekonaliśmy partnerów w UE do nałożenia embarga na rosyjskie surowce - powiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
22.07.2022

Sankcje na Rosję obejmą energetykę. Także rosyjskie statki

W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września; ma obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
20.07.2022

Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu

Na rosyjskim złożu Sachalin-1 produkcja spadła 22 razy. Według oficjalnych źródeł przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”.
08.07.2022

Zełenski skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy mimo sankcji nałożonych na Moskwę przez UE i USA.
05.07.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się pierwszego dnia (20 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
20.06.2022

Niemcy planują pierwszy odbiór LNG na początku 2023 roku

Niemcy planują rozpocząć odbiór gazu dostarczanego drogą morską na początku 2023 roku - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Wilnie.
20.06.2022

Rosja przekonuje, że może ominąć embargo na ropę importowaną drogą morską

3 czerwca Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji (w tym Białorusi) za agresję na Ukrainę. KE wprowadziła embargo na ropę naftową sprowadzaną drogą morską. Do końca roku UE chce zrezygnować z importu około 90 proc. ropy z Rosji. Federacja przekonuje, że bez problemu może obejść wprowadzone zakazy.
17.06.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Czas dynamicznych przeobrażeń. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 19-22/2022)

Poluzowywanie obostrzeń przeciwpandemicznych w gospodarce chińskiej coraz bardziej pobudza ją, ale zauważane są też symptomy spowolnienia gospodarczego tego państwa jak i całego świata. Na innych rynkach nadal trwa bowiem chaos. Tworzą się zupełnie nowe rynki i nowe kierunki handlu morskiego. Z drugiej strony niektóre z dotychczasowych mniej uczęszczanych szlaków są coraz bardziej wzmacniane. Chodzi na przykład o transporty węgla z dalszych kierunków do Europy, tj. z Australii, czy też Republiki Południowej Afryki.
08.06.2022

Morawiecki: zrobimy wszystko, żeby udostępnić polskie porty dla czeskiego handlu

Polska postara się pomóc w realizacji ważnych dla Czech projektów w celu uniezależnienia się od Rosji. Zrobimy wszystko, żeby polskie porty na Bałtyku były dostępne dla czeskiego handlu - zapowiedział w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.
03.06.2022

UE. Sadoś: szósty pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem, bo obejmuje rosyjską ropę

Szósty pakiet unijnych sankcji jest wielkim osiągnięciem z uwagi na objęcie nimi ropy naftowej z Rosji, stanowiącej dla tego państwa główne źródło dochodów do budżetu – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.06.2022

Ukraińskie MSZ: z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy

Z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy naftowej; ograniczy to możliwości finansowania wojny przez Moskwę – poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy.
31.05.2022

Główny port morski w Rumunii uzależniony od dostaw paliw z Rosji

Czarnomorski port w Konstancy, główny ośrodek transportu morskiego w Rumunii, jest uzależniony od dostaw paliw z Rosji - ogłosił we wtorek minister obrony tego kraju Vasile Dincu. Zapewnił, że w najbliższym czasie rząd podejmie działania, służące likwidacji tej zależności od Moskwy.
31.05.2022

Anna Moskwa: w najbliższych dniach dopracowanie szczegółów ws. zakazu importu rosyjskiej ropy do UE

Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.05.2022

Od wtorku Gazprom przestanie dostarczać gaz do Niderlandów

Rosyjski koncern gazowy Gazprom przestanie od wtorku dostarczać gaz do Niderlandów za pośrednictwem spółki GasTerra - poinformował w poniedziałek minister klimatu i energii Rob Jetten.
30.05.2022

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.
30.05.2022

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE. Najważniejsza zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską – wynika ze źródeł PAP. To około dwie trzecie transportu rosyjskiej ropy.
29.05.2022

Pełno statków z rosyjskim węglem. Europa kupuje na zapas

Europejscy nabywcy spieszą się przed wejściem w życie embargo na rosyjski węgiel i skupują surowiec na zapas. Statki spieszą się, żeby dostarczyć węgiel do portów przed zakazem.
27.05.2022

PERN o budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk. To szansa na rozbudowę Nafotportu w Porcie Gdańsk

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.
27.05.2022

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
25.05.2022

Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w rozmowie ze stacją BBC, iż spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.
24.05.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

Tankowce z ropą stoją od lutego – a za nimi staje światowa gospodarka

Eksport irańskiej ropy do Chin gwałtownie spadł od początku wojny na Ukrainie, ponieważ Pekin preferował mocno przecenione rosyjskie baryłki, pozostawiając prawie 40 milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanych na tankowcach na morzu w Azji i szukających nabywców.
22.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Dyrektor GTSOU: Nord Stream to błąd, europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji

Popieramy embargo na zaopatrzenie w źródła energii z Rosji i uważamy, że europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji. Nie mają innego wyboru - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny operatora ukraińskich gazociągów (GTSOU) Sergiy Makogon.
16.05.2022

Embargo na rosyjską ropę? Jeden kraj się sprzeciwia

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest „zakładnikiem jednego kraju” – powiedział w poniedziałek w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
16.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

Finlandia. Odcięcie gazu przez Rosję jako odwet za chęć wstąpienia do NATO?

Zapotrzebowanie na gaz ziemny przedsiębiorstw dla realizacji niezbędnych usług społecznych oraz dla gospodarstw domowych w Finlandii jest zabezpieczone i będzie pokrywane w razie braku dostaw czy wystąpienia zakłóceń – przekazano w piątek po posiedzeniu specjalnej ministerialnej grupy roboczej.
13.05.2022

Źródło unijne: rozmowy ws. embarga na rosyjską ropę - na spotkaniu szefów MSZ w poniedziałek

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. „Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis” – dodała ta osoba.
13.05.2022

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.
12.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Ropa wciąż drożeje; wkrótce decyzja OPEC+ w sprawie dostaw surowca w czerwcu

Ropa naftowa drożeje kolejną sesję, Inwestorzy czekają na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji w sprawie dostaw ropy z krajów tego sojuszu w czerwcu - informują maklerzy.
05.05.2022

Orlen utrzyma zaopatrzenie w ropę naftową dla regionu, zamówił 30 tankowców z surowcem

W momencie rezygnacji z dostaw ze Wschodu, PKN Orlen utrzyma stabilne zaopatrzenie w ropę naftową nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej - przekazał PAP w środę PKN Orlen.
04.05.2022

Źródło: Unia proponuje, by embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku; nie ma porozumienia

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.
04.05.2022

Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
04.05.2022

APA: KE przekazała projekt nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przewidującego embargo na import ropy

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała w nocy z wtorku na środę agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.
04.05.2022

Niemcy. Szefowa MSZ: popieramy embargo na ropę z Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. "W ramach UE prowadzimy działania kampanię na rzecz wspólnego wycofywania (rosyjskiej) ropy naftowej w ramach (przygotowywanego) szóstego pakietu sankcji” - powiedziała szefowa MSZ w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD.
02.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: następny pakiet sankcji UE musi obejmować embargo na ropę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział szefowi unijnej dyplomacji Josepowi Borrelowi, że następny pakiet sankcji wobec Rosji musi zawierać embargo na ropę. Swą rozmowę z wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zrelacjonował w niedzielę na Twitterze.
01.05.2022

UE. Bloomberg: Unia Europejska zaproponuje, by do końca 2022 roku wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

Unia Europejska zaproponuje, by do końca 2022 roku wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej; do tego czasu wdrażane byłyby stopniowe ograniczenia - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła unijne.
30.04.2022

Niemieckie media: Port Gdańsk i Pern może pomóc Niemcom uwolnić się od rosyjskiej ropy

Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) zapowiada zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Jego plany przyspieszyły po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu – pisze w środę „Welt”.
27.04.2022

Prezydent Duda wysłuchał informacji rządu nt. zaopatrzenia Polski w gaz

Podczas wtorkowego spotkania w BBN prezydent Andrzej Duda wysłuchał informacji rządu na temat zaopatrzenia naszego kraju w gaz; Polska, zgodnie z tymi informacjami, jest bezpieczna, zwłaszcza polskie gospodarstwa domowe - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
26.04.2022

EKG: polskie porty wspomogą Ukrainę w eksporcie zboża na światowe rynki

Sytuacja wojny w Ukrainie stawia przed polskimi portami nowe wyzwania, ale i szanse, związane z pomocą państwu ukraińskiemu w wyeksportowaniu zasobów zboża, które zostały zgromadzone po ostatnich zbiorach – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Port Gdańsk jest drugim pod względem przeładunku portem na Bałtyku.
26.04.2022

Obajtek: PKN Orlen gotowy na wszystkie scenariusze w związku z embargiem na rosyjską ropę

PKN Orlen jest gotowy na wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji wokół ewentualnego embarga na ropę z Rosji – powiedział PAP prezes spółki Daniel Obajtek.
25.04.2022

Protesty organizacji Grety Thunberg w Szlezwiku-Holsztynie

Organizacja Fridays for Future planuje protesty w wielu miastach europejskich. Demonstracje odbędą się na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. W centrum uwagi działaczy są Niemcy.
22.04.2022

Analitycy: dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja - mało realna

Dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja, pozostaje mało realna - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków, do pierwszej połowy kwietnia podaż tylko rosyjskiej ropy spadła o 700 tys. baryłek dziennie.
21.04.2022

Szefowa dyplomacji Niemiec: zakończymy import ropy z Rosji do końca roku

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.
20.04.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).
07.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Kary pozbawienia wolności za łamanie embarga na węgiel z Rosji. Ratunkiem Baltic Pipe?

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności – przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę. W Sejmie trwają dyskusje o rekompensatach dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.
06.04.2022

Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się

Ceny ropy na giełdach paliw wahają się w reakcji na brak decyzji UE w sprawie rosyjskiej ropy – informują maklerzy.
06.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Ukraiński MSZ o masakrze w Buczy i potrzebie nowych sankcji G7. Chcą m.in. zamknięcia portów dla statków i towarów z Rosji

Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem – ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcje na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel.
03.04.2022

Czy Łotwa ma szansę na posiadanie własnego terminala LNG?

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich Łotwa chciałaby mieć swój terminal LNG w Skulte.
03.04.2022

Embargo na rosyjski węgiel ze względu na bezpieczeństwo narodowe - projekt już w Sejmie

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, który w środę rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego.
30.03.2022

Morawiecki: będziemy robili wszystko, by do końca roku odejść od rosyjskiej ropy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie gotowa do końca roku odejść od rosyjskiej ropy, zaś w najbliższych miesiącach zrezygnować z rosyjskiego węgla.
30.03.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.