• <
smartre_2023

Boom na transport ropy sprawia, że rachunki za 1 milion dolarów stają się coraz częstsze

bk

27.11.2022 09:57
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Boom na transport ropy sprawia, że rachunki za 1 milion dolarów stają się coraz częstsze

Partnerzy portalu

Boom na transport ropy sprawia, że rachunki za 1 milion dolarów stają się coraz częstsze - GospodarkaMorska.pl
VLCC Young Yong, fot. Danan Wahyu Sumirat / MarineTraffic.com

Wraz z rosnącymi kosztami transportu morskiego pojawiają się coraz wyższe rachunki za postoje statków. Na rynku tankowców, stawki dzienne za opóźnione statki - kojarzone z taksówkami czekającymi z włączonym licznikiem - osiągnęły już około 100 000 dolarów, jak twierdzą handlowcy i maklerzy.

Te opłaty przestojowe za oczekiwanie, w niektórych lokalizacjach nie są niczym nadzwyczajnym, gdyż wkalkulowane w koszta opóźnienia sięgają od siedmiu do dziesięciu dni, co nie zmienia faktu, że takie działanie zmniejsza zyski z handlu ropą naftową.

Przestoje nie są niczym nadzwyczajnym, gdy czynniki takie jak złe warunki pogodowe sprawiają, że załadunek jest zbyt ryzykowny lub gdy kontrole związane z Covidem spowalniają logistykę w chińskich portach.

Ostatnio dwa statki, które miały załadować ropę w terminalu na wybrzeżu Szkocji, zostały opóźnione o prawie tydzień. Kolejna jednostka, wypełniona ropą z Kazachstanu, czeka w pobliżu Holandii od 10 listopada.

Światowa flota tankowców jest coraz bardziej rozproszona przez zbliżające się europejskie embargo na rosyjską ropę, co nieuchronnie wiąże się z pokonaniem większych odległości. W związku z tym trudno jest znaleźć w krótkim czasie jednostki zastępcze, ponieważ popyt na nie jest skutecznie ograniczany przez dłuższe rejsy. 


Źródło: bloomberg, gcaptain.com


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.