• <
bulk_cargo_port_szczecin

Premier w Porcie Gdańsk: „klęska urodzaju” [WIDEO]

gm

05.12.2022 22:09
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Premier w Porcie Gdańsk: „klęska urodzaju” [WIDEO]

Partnerzy portalu

Premier w Porcie Gdańsk: „klęska urodzaju” [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na krótko odwiedził Port Gdańsk. Na nabrzeżu eksploatowanym przez Port Gdański Eksploatacja spotkał się z dziennikarzami.Nabrzeże Portu Gdańskiego Eksploatacji zostało wybrane na miejsce spotkania z szefem rządu nieprzypadkowo – od pewnego czasu trwa tam przeładunek węgla, a to właśnie o jego imporcie Morawiecki chciał mówić.

– Uruchomione zostały wszystkie możliwości przeładunkowe, także przywóz z zagranicy, przez Łotwę, porty ARA, Niemcy, z całego świata. Dzisiaj mogę powiedzieć, po rozmowie z wojewodą, z szefami portu, że mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że ten węgiel jest. Pracują 24/7. Węgiel jest wywożony transportem kolejowym, transportem samochodowym. Dzisiaj problem polega na tym, że w niektórych gminach składy węglowe, z którymi gminy podpisały umowy, place, które są wykorzystywane przez te gminy, są już pełne. Dlatego tutaj czeka kilka składów pociągowych, aby móc wyjechać z węglem do Polski – mówił Mateusz Morawiecki. – Dziś cena węgla to poniżej 2 tys. zł. W niektórych gminach można go kupić nawet po 1500. Jak doliczymy do tego 1000 zł do tony przekazane powoduje, że ta cena jest przyzwoita, jest na poziomie niewiele przekraczającym lub bardzo podobnym do tej przed inflacją, przed zwyżką cen, czyli z zeszłego roku – stwierdził Morawiecki.

Premier odniósł się także do naszego pytania o rosnące koszty energii, z którymi borykają się stocznie.
– W zeszłym tygodniu rozmawiałem o tym z szefami spółek energetycznych. Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni. Mam nadzieję, że najbliższych kilka tygodni przyniesie akceptowalne dla tego przemysłu rozwiązania w tym zakresie – powiedział Mateusz Morawiecki.
Na briefingu premiera z dziennikarzami obecny był także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

– Węgiel jak najbardziej będzie grupą, która będzie dominowała wzrosty przeładunków, które widzimy, ale jest też cichy zawodnik w tej rywalizacji, jakim są przeładunki paliw i towary płynne – powiedział Gospodarce Morskiej prezes Portu Gdańsk odnosząc się do tematyki wystąpienia premiera. – Jesteśmy podmiotem o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Jeśli to połączymy z embargo, które zostało wprowadzone na towary pochodzące z Rosji, a przypomnę, że import surowców – przede wszystkim węgla – odbywał się na dosyć dużą skalę, jesteśmy jedynym oknem importowym, granicą morską, która daje możliwości zabezpieczenia energetycznego kraju. Ale to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, to również bezpieczeństwo żywnościowe, import bardzo dużej ilości paliw do naszych rafinerii i rafinerii niemieckich. Jesteśmy w centrum uwagi, bo rosną nasze przeładunki – powiedział Greinke.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.