• <
mewo_2022

Obajtek: PKN Orlen gotowy na wszystkie scenariusze w związku z embargiem na rosyjską ropę

gm

25.04.2022 15:35 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Obajtek: PKN Orlen gotowy na wszystkie scenariusze w związku z embargiem na rosyjską ropę

Partnerzy portalu

Obajtek: PKN Orlen gotowy na wszystkie scenariusze w związku z embargiem na rosyjską ropę - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen jest gotowy na wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji wokół ewentualnego embarga na ropę z Rosji – powiedział PAP prezes spółki Daniel Obajtek.


„Jeżeli UE wprowadzi embargo na rosyjską ropę, PKN Orlen się do niego dostosuje. Możemy to zrobić w każdej chwili, jesteśmy przygotowani”, powiedział Obajtek.

Jak dodał, jeżeli UE wprowadzi jakieś ograniczenia dla zakupów rosyjskiej ropy, PKN Orlen również jest w stanie się do nich dostosować.

„Dokonaliśmy pełnego dostosowania rafinerii do innych gatunków ropy niż rosyjska, więc uważam, że jesteśmy bezpieczni i poradzimy sobie. Stopień dywersyfikacji jest dziś na poziomie 70 proc.”, poinformował prezes Orlenu.

Jak przypomniał, część umów terminowych jakie posiada PKN Orlen na dostawy rosyjskiej ropy wygasa w 2023 r. „Przygotowujemy się do pełnej dywersyfikacji. Na pewno nie będziemy wspierać działań wojennych” - odpowiedział prezes Orlenu na pytanie o dalsze działania spółki, jeśli nie będzie formalnego embarga lub ograniczeń dla rosyjskiej ropy.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.