• <

Sankcje na Rosję obejmą energetykę. Także rosyjskie statki

gm

20.07.2022 20:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sankcje na Rosję obejmą energetykę. Także rosyjskie statki

Partnerzy portalu

Sankcje na Rosję obejmą energetykę. Także rosyjskie statki - GospodarkaMorska.pl
Port morski w St. Petersburgu

W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W środę ambasadorowie pastw członkowskich UE uzgodnili w Brukseli siódmy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę.

„Udało się zlikwidować różnego rodzaju derogacje, w tym udało się dopisać produkty jubilerskie ze złota do zakazu importu złota z Rosji. Pakiet obejmuje ponad 50 osób i podmiotów, obejmuje cały szereg produktów high-tech czyli tych wyprodukowanych z użyciem zaawansowanych technologii, produktów farmaceutycznych, chemicznych, tak zwanego podwójnego zastosowania” – zaznaczył Sadoś.

Dodał, że w pakiecie został uwzględniony cały szereg postulatów Polski. „Zlikwidowaliśmy różnego rodzaju derogacje dotyczące rosyjskich statków transportu morskiego przy realizacji projektów odnawialnych źródeł energii” – poinformował ambasador.

Jak powiedział, postulaty Polski jeśli chodzi o nowe kryterium, umożliwiające objęcie sankcjami przedsiębiorstw państw trzecich, które uczestniczą w omijaniu restrykcji, zostały uwzględnione.

„Udało nam się zdobyć poparcie przeważającej grupy państw. Komisja (Europejska) przychylnie przyjęła nasz postulat i już teraz rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma on obejmować kwestie sektora energetycznego. Oznaczałoby to możliwość sankcjonowania podmiotów z państw trzecich, które aktywnie uczestniczą w omijaniu europejskich sankcji nałożonych na Rosję” – powiedział Sadoś.

Ambasador dodał, że Polska jest krajem, który reprezentuje najbardziej ambitne stanowisko jeśli chodzi o restrykcje wobec Rosji.

„Przedstawiamy naszym partnerom w Komisji, w innych państwach członkowskich różne propozycje, różne rozwiązania i te propozycje i rozwiązania są uwzględniane w kolejnych pakietach sankcyjnych. Można powiedzieć, że polska delegacja jest tutaj kilka kroków do przodu jeśli chodzi o prace nad sankcjami. Musimy pamiętać o tym, że celem jest osiągnięcie jednomyślności, więc musimy tutaj wypracować poparcie, zielone światło ze strony wszystkich europejskich stolic” – wskazał Sadoś.

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w środę w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.

Aby projekt wszedł w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie w ramach Rady UE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię; o taki zapis zabiegała Polska. Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.