Dzięki skutecznym polskim negocjacjom wspólnie z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody - napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską. Przypomniała, że od 5 grudnia UE wprowadza embargo na rosyjską ropę transportowaną tą drogą.
"Musimy jednak sprawić, że kraje wschodzące i rozwijające się będą miały nadal dostęp do rosyjskiej ropy za ograniczoną cenę. A zatem UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską" - wskazała szefowa KE.
Jak natomiast informował stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś Polska zgodziła się na porozumienie UE w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę, co pozwala UE na formalne zatwierdzenie porozumienia.
Polska wstrzymywała się z zatwierdzeniem transakcji, chcąc dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy, który ma utrzymywać pułap cenowy poniżej ceny rynkowej. Mechanizm ten pozwoli utrzymać ceny co najmniej 5 proc. poniżej kursu rynkowego.
"Udało się! Dzięki skutecznym polskim negocjacjom ramię w ramię z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony (na poziomie) 60 dolarów limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody, poprzez wprowadzony mechanizm rewizji limitu każdorazowo o co najmniej 5 proc. poniżej wyceny rynkowej" - napisał Szynkowski vel Sęk odnosząc się do tych informacji.
Fot. Depositphotos
Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW
Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej
Maritime Robotics i Ashtead Technology podpisują wieloletni kontrakt na dostawę bezzałogowych technologii USV
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim