Na rosyjskim złożu Sachalin-1 produkcja spadła 22 razy. Według oficjalnych źródeł przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”.
Obecnie na Sachalin-1 wydobywa się zaledwie 10 tys. baryłek na dobę. Rosyjski wicepremier Jurij Trutniew, pełnomocnik prezydenta Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym stwierdził, że przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”, jednak nie doprecyzował o jakie ograniczenia chodzi. Media spekulują, że prawdziwą przyczyną jest odcięty dostęp do zachodnich technologii.
Choć jeszcze niedawno prezes Rosnieftu Igor Sieczin zapewniał, że Rosja posiada wszystkie kompetencje do prowadzenia wydobycia z podmorskich złóż, a 98 procent technologii potrzebnych do tego powstaje na terenie kraju, wygląda na to, że ograniczenie produkcji na złożu Sachalin-1 jest pokłosiem sankcji uniemożliwiających rosyjskim firmom nabycie odpowiedniego wyposażenia. Jak wskazują media, złoże Sachalin-1 jest eksploatowane dopiero od 1996 roku, choć zostało odkryte pół wieku temu. Produkcja była możliwa dopiero po dołączeniu do projektu amerykańskiego koncernu ExxonMobil.
Obecnie zarówno Stany Zjednoczone, jak i Kanada – kraje posiadające wysoko rozwinięte technologie wydobywcze – wstrzymują się od udziału w projektach rosyjskich. Moskwa zapewnia, że nałożone przez kraje zachodnie sankcje, wycofanie się zachodnich spółek z Rosji i nałożone embargo na eksport do Rosji technologii nie mają praktycznie żadnego wpływu na gospodarkę kraju. Coraz więcej przesłanek pokazuje jednak, że duża część przemysłu wydobywczego była w taki lub inny sposób zależna od zachodnich udziałów.
Dotychczas na złożu Sachalin-1 wydobywano do 220 tys. baryłek na dobę, co sprawiało, że było to jedno z najważniejszych złóż w Rosji. Straty związane z ograniczeniem produkcji liczone będą w miliardach rubli. Odbijają się już zresztą na budżecie obwodu sachalińskiego, a co za tym idzie na stanie gospodarki w regionie. Sam Trutniew miał przyznać, że w 2023 roku Rosja straci z tego tytułu 38 miliardów rubli, czyli 26 proc. poziomu dochodów własnych regionu z 2022 roku.
Fot. Depositphotos
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind