• <
mewo_2022

Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu

jm

08.07.2022 10:02
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu

Partnerzy portalu

Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu - GospodarkaMorska.pl

Na rosyjskim złożu Sachalin-1 produkcja spadła 22 razy. Według oficjalnych źródeł przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”.

Obecnie na Sachalin-1 wydobywa się zaledwie 10 tys. baryłek na dobę. Rosyjski wicepremier Jurij Trutniew, pełnomocnik prezydenta Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym stwierdził, że przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”, jednak nie doprecyzował o jakie ograniczenia chodzi. Media spekulują, że prawdziwą przyczyną jest odcięty dostęp do zachodnich technologii.

Choć jeszcze niedawno prezes Rosnieftu Igor Sieczin zapewniał, że Rosja posiada wszystkie kompetencje do prowadzenia wydobycia z podmorskich złóż, a 98 procent technologii potrzebnych do tego powstaje na terenie kraju, wygląda na to, że ograniczenie produkcji na złożu Sachalin-1 jest pokłosiem sankcji uniemożliwiających rosyjskim firmom nabycie odpowiedniego wyposażenia. Jak wskazują media, złoże Sachalin-1 jest eksploatowane dopiero od 1996 roku, choć zostało odkryte pół wieku temu. Produkcja była możliwa dopiero po dołączeniu do projektu amerykańskiego koncernu ExxonMobil.

Obecnie zarówno Stany Zjednoczone, jak i Kanada – kraje posiadające wysoko rozwinięte technologie wydobywcze – wstrzymują się od udziału w projektach rosyjskich. Moskwa zapewnia, że nałożone przez kraje zachodnie sankcje, wycofanie się zachodnich spółek z Rosji i nałożone embargo na eksport do Rosji technologii nie mają praktycznie żadnego wpływu na gospodarkę kraju. Coraz więcej przesłanek pokazuje jednak, że duża część przemysłu wydobywczego była w taki lub inny sposób zależna od zachodnich udziałów.

Dotychczas na złożu Sachalin-1 wydobywano do 220 tys. baryłek na dobę, co sprawiało, że było to jedno z najważniejszych złóż w Rosji. Straty związane z ograniczeniem produkcji liczone będą w miliardach rubli. Odbijają się już zresztą na budżecie obwodu sachalińskiego, a co za tym idzie na stanie gospodarki w regionie. Sam Trutniew miał przyznać, że w 2023 roku Rosja straci z tego tytułu 38 miliardów rubli, czyli 26 proc. poziomu dochodów własnych regionu z 2022 roku.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.