• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosja nielegalnie eksportowała broń do Sudanu Południowego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja nielegalnie eksportowała broń do Sudanu Południowego

Partnerzy portalu

Rosja nielegalnie eksportowała broń do Sudanu Południowego - GospodarkaMorska.pl

Niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia z siedzibą w Pradze ujawniła w czwartek, że co najmniej od 2019 roku rosyjski państwowy koncern zbrojeniowy Rosoboroneksport potajemnie sprzedawał broń do Sudanu Południowego; Moskwa łamała w ten sposób sankcje ONZ na dostawy uzbrojenia do tego państwa, obowiązujące od 2018 roku

Dostawy broni docierały do Sudanu Płd. przez Kenię i Ugandę. Nielegalne ładunki przewożono drogą morską do portu w kenijskiej Mombasie, a następnie przepakowywano i dostarczano południowosudańskiej firmie powiązanej z armią tego państwa. Oprócz broni do Sudanu Południowego przemycano również urządzenia górnicze - powiadomiła opozycyjna telewizja za źródłami w organizacji pozarządowej Global Initiative Against Transnational Organized Crime (GI-TOC) i kenijskich służbach celnych.

Do 2020 roku, czyli wybuchu pandemii Covid-19, transporty z Rosji realizowano co dwa miesiące, a w późniejszym okresie - co cztery. Eksport uzbrojenia nie był nigdzie rejestrowany, dlatego nie został uwzględniony w żadnych oficjalnych raportach. Jak powiadomiły niezależne media, sprzedaż broni do Południowego Sudanu prawdopodobnie rozpoczęła się w tym samym czasie, w którym w stolicy Kenii Nairobi zauważono samolot należący do Jewgienija Prigożyna - związanego z Kremlem biznesmena i właściciela najemniczej organizacji wojskowej Grupa Wagnera. Działo się to w grudniu 2018 roku - czytamy na portalu opozycyjnej telewizji.

Żołnierze Grupy Wagnera są obecni w przynajmniej kilku państwach Afryki. W niektórych krajach kontynentu wagnerowcy uzyskali znaczące wpływy polityczne. Stało się tak np. w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie - według źródeł portalu Politico - Rosjanie za przyzwoleniem miejscowych władz rozbudowali i ufortyfikowali kopalnię złota Ndassima. Za zyski z wydobycia metali i kamieni szlachetnych w tym kraju, sięgające nawet 1 mld dolarów, organizacja ma finansować nowych najemników i zakupy broni na wojnę z Ukrainą.

Sudan Południowy ogłosił niepodległość w 2011 roku na mocy porozumień pokojowych kończących 22-letnią wojnę domową Północy z Południem. Dwa lata później w tym afrykańskim państwie, uznawanym za jeden z najbiedniejszych krajów świata, doszło do kolejnego konfliktu. W wyniku walk zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a 2 mln opuściło swoje domy. Rozejm podpisany w 2018 roku znacząco ograniczył przemoc w Sudanie Południowym, ale wciąż wybuchają tam starcia pomiędzy rywalizującymi ze sobą społecznościami. Z tego powodu ONZ wprowadziła przed pięcioma laty embargo na sprzedaż broni do Sudanu Płd.

szm/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.