• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

rk

13.02.2023 13:30 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

Partnerzy portalu

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym - GospodarkaMorska.pl
US Navy

W ramach utrzymywania wieloletniej współpracy marynarki wojenne obu krajów poprzez wspólne manewry prezentowały także gotowość do wzajemnego wsparcia oraz znaczenie politycznych relacji. To także największe wspólne ćwiczenia morskie obu państw od wielu lat.

Podczas ćwiczenia pk. Juniper Oak 23-2, Okrętowa Grupa Zadaniowa operowała na Morzu Śródziemnym wspierając 5 Flotę USA, jednocześnie pozostając pod operacyjną kontrolą 6 Floty USA. Konfiguracja dowodzenia i kontroli zademonstrowała nieodłączną elastyczność sił morskich USA do jednoczesnego wspierania operacji w dwóch regionach, tak w Europie i na Bliskim Wschodzie.

- Jestem dumny z wysiłku naszego zespołu, który pokazał wysoki poziom zaangażowania, profesjonalizmu i gotowości marynarzy obok naszych izraelskich partnerów. Ustalenie dowodzenia i kontroli w Juniper Oak podkreśliło również elastyczność, jaką mają lotniskowe grupy uderzeniowe U.S. Navy do działania na wielu teatrach działań, a także odzwierciedla wartość, jaką Marynarka Wojenna zapewnia bezpieczeństwu narodowemu i stabilności regionalnej w dowolnym miejscu na świecie  - powiedział kontradmirał Dennis Velez, dowódca grupy uderzeniowej.

Grupa uderzeniowa koordynowała wspólne ćwiczenia z Izraelem prowadzone we wszystkich domenach, tj. na lądzie, w powietrzu i na morzu. W ten sposób sprawdzno zdolność obu państw do prowadzenia działań asymetrycznych. Uczestniczący w przedsięwzięciu niszczyciel USS Truxtun (DDG 103) oprócz ćwiczenia z użyciem prawdziwej amunicji wziął udział w zakrojonym na szeroką skalę prowadzeniu uderzeń z udziałem sił powietrznych wchodzących w skład 7. Skrzydła Powietrznego (Carrier Air Wing 7, CVW 7). Samoloty biorące udział w ćwiczeniu uderzeniowym to 16 F/A-18 Super Hornets,  E/A-18G Growlers oraz E-2D Hawkeyes. Na cele szkoleniowe zrzucono cztery bomby GBU-16 naprowadzane laserowo.

Okręty z grupy uderzeniowej poruszały się w formacji z izraelskimi jednostkami we wschodniej części Morza Śródziemnego, ćwicząc manewrowanie w szykach i działania patrolowe oraz eskortowe. W skład zespołu wchodziły : lotniskowiec USS George H.W. Bush (CVN-77), niszczyciele: USS Truxtun (DDG 103), USS Leyte Gulf (CG 55) i USS Nitze (DDG 94) oraz korwety izraelskiej marynarki wojennej Sa'ar INS Hanit, INS Eliat, INS Oz i INS Tarshis. Podczas ćwiczenia do ćwiczeń dołączył również okręt podwodny Izraelskiego Korpusu Morskiego (Zro’a ha-Jam) INS Dolfin.
W ostatnim dniu przedsięwzięcia czołowi amerykańscy i izraelscy dowódcy wojskowi spotkali się na pokładzie USS George H.W. Bush, aby spotkać się i omówić wyniki ćwiczenia, a także obserwować operacje lotnicze.
Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.