• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Partnerzy portalu

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.

"Stany Zjednoczone poważnie podważyły pokój i stabilność w regionie" – stwierdził rzecznik chińskiego Południowego Teatru Operacyjnego w oświadczeniu, dodając, że USA "poważnie naruszyły suwerenność i bezpieczeństwo Chin".

Według chińskiego wojska, amerykański okręt USS Gabrielle Giffords wpłynął na wody w rejonie Drugiej Ławicy Thomasa, którą Pekin uznaje za własne terytorium.

W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Władze w Pekinie zignorowały jednak jego orzeczenie i dodatkowo od lat zgłaszają historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym obszarów obejmując wyłączne strefy ekonomiczne Brunei, Indonezji, Malezji, Filipin i Wietnamu. Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają przyczółki wojskowe.

"Od dziesięcioleci każdego dnia VII Flota USA operuje na Morzu Południowochińskim" – napisano w oświadczeniu Marynarki Wojenna USA. "Operacje te pokazują, że jesteśmy zaangażowani w utrzymanie wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku".

W ostatnich miesiącach wielokrotnie dochodziło do konfrontacji między chińskimi i filipińskimi okrętami floty wojennej i straży przybrzeżnej na wodach wokół Drugiej Ławicy Thomasa i wysp Spratly.

Chiny próbują uniemożliwić Filipinom uzupełnienie zapasów i naprawę rdzewiejącego okrętu z czasów II wojny światowej, który został w 1999 roku celowo osadzony na mieliźnie, by podkreślić roszczenia Manili do archipelagu Spratly.

Z kolei w niedzielę Filipiny poinformowały, że ponad 135 chińskich łodzi "roi się" w okolicach rafy Whitsun (Juliana Felipe), innego spornego obszaru na archipelagu. W związku z tak dużym wzrostem liczby chińskich jednostek filipińska straż przybrzeżna rozmieściła dwie swoje jednostki.

krp/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.