• <

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

15.12.2020 13:20 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

Partnerzy portalu

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów - GospodarkaMorska.pl
fot. US Navy

Bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przechwycił wartą ponad 100 milionów dolarów kokainę z niskoprofilowego statku na Oceanie Spokojnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna w miniony weekend.

Operując na Wschodnim Pacyfiku z oddziałem straży przybrzeżnej (LEDET) na pokładzie, USS Gabrielle Giffords (LCS-10) w dniu 5 grudnia zatrzymał tak zwaną łódź podwodną narco.

Łodzie podwodne Narco to jeden ze sposobów przemytu narkotyków z Kolumbii na rynki Ameryki Północnej. Littoral Combat Ship Giffords jest częścią wzmocnionych operacji antynarkotykowych US Southern Command, ogłosiło dowództwo.

Zatrzymany statek niskoprofilowy (LPV) jest typowym statkiem przemytniczym w tej części świata. Jego niska burta, ledwo widoczna nad wodą i smukły, cienki jak ołówek kadłub sprawiają, że trudno go zauważyć. Jest to projekt produkowany masowo.

Trzyosobowa załoga łodzi Narco tłoczy się w maleńkim kokpicie. Pod długim pokładem biegnie wąski tunel, który służy zarówno jako ładownia, jak i przestrzeń życiowa. Załoga śpi tam na belach kokainy. Wnętrze jest na ogół ciasne, śmierdzące, niehigieniczne i klaustrofobiczne. Jednak kartelom te niedogodności najwyraźniej nie przeszkadzają.

W tym przypadku trzyosobowa załoga została aresztowana. Wraz z nimi skonfiskowano około 2810 kg kokainy. Narkotyk jest dostarczany w kilogramowych blokach, które są następnie pakowane w plastikowe worki, tworząc bele. Wartość tego ładunku szacowana jest na 106 milionów dolarów w sprzedaży hurtowej.

Zatrzymany przez USS Gabrielle Giffords ładunek był znacznie większy niż typowy dla tego rodzaju łodzi podwodnych. Według analityków, możliwe przyczyny powiększających się ładunków mogą obejmować wpływ COVID-19 na inne szlaki handlowe, takie jak loty komercyjne i żegluga, a także zwiększone wysiłki organów ścigania SOUTHCOM. Od początku kwietnia SOUTHCOM prowadzi wzmocnione operacje antynarkotykowe na Wschodnim Pacyfiku i na Karaibach. To spowodowało, że więcej okrętów wojennych, takich jak Gabrielle Giffords, aktywnie wykonywało misje antynarkotykowe z oddziałami US Coast Guard.

Gabrielle Giffords działa na obszarze operacji 4. Floty Stanów Zjednoczonych w celu wspierania misji Joint Interagency Task Force South, która obejmuje zwalczanie nielegalnego handlu narkotykami na Karaibach i na wschodnim Pacyfiku. SOUTHCOM kontynuuje prowadzenie wzmocnionych operacji antynarkotykowych z wykorzystaniem okrętów wojennych, a także kutrów Straży Wybrzeża, samolotów i sił krajów partnerskich.

Gospodarka Morska
fot. US Navy


Poniżej wideo z wcześniejszej akcji antynarkotykowej okrętu USS Gabrielle Giffords:

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.