Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście irański statek za rzekomy transport broni do Wenezueli, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji. Są one wymierzone w irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) za wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych i szybkich łodzi szturmowych do rządu Wenezueli.
Według Departamentu Skarbu, frachtowiec Parnia był wykorzystywany do przewozu irańskich produktów obronnych, w tym niedawnej dostawy szybkich kutrów rakietowych Peykaap III do Wenezueli. Statek został umieszczony na czarnej liście Ministerstwa Skarbu jako własność powiązana z MODAFL.
Parnia to frachtowiec zbudowany w 1999 roku. Statek pływa pod banderą Iranu i jest obsługiwany przez Rahbaran Omid Darya Ship Management, firmę zarządzającą 62 statkami z siedzibą w Teheranie. Podobnie jak w przypadku większości irańskiej floty, zawinięcia Parnii do portów były w ostatnich latach ograniczone, a jej ostatnia inspekcja kontroli stanu portu miała miejsce w 2019 roku.
Dostawa Parnii nie byłaby jedyną próbą przekazania przez Iran szybkich łodzi szturmowych do Wenezueli. W 2021 r. do Wenezueli udał się statek Makran, dawny tankowiec Suezmax przekształcony w celu wspierania operacji morskich, który przewoził na swoim pokładzie siedem łodzi rakietowych Peykaap. Jednak rząd USA wywarł silną presję na wenezuelskich urzędników, aby anulowali plany zawinięcia Makranu do portu. Zamiast tego irański statek popłynął do Rosji.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Zaatakowano 11 rosyjskich statków na Morzu Azowskim
Odnaleziono zwłoki marynarza, który zaginął w pobliżu granicy z Koreą Płn.
Wstrzymano ruch statków na kanale łączącym Don z Morzem Azowskim
Ukraińskie wojsko: trafiono 18 rosyjskich statków, w tym 13 tankowców floty cieni
Rzeź rosyjskich statków. Licznik dobił do 35
J.D. Vance: będziemy atakować Iran, dopóki nie przestanie uderzać w statki handlowe