• <
konferencj_platforma_lng_2023

Biden krytykuje linie kontenerowe za ceny

jm

14.06.2022 16:12

Partnerzy portalu

Biden krytykuje linie kontenerowe za ceny - GospodarkaMorska.pl
Fot. William William / Unsplash

Prezydent USA Joe Biden opublikował nagranie, w którym wskazuje, że jedną z przyczyn gwałtownych wzrostów cen jest polityka firm kontenerowych.

„Jedną z przyczyn wzrostu cen jest to, że garstka firm, które kontrolują rynek, podniosła ceny frachtu nawet o 1000 procent. To oburzające” – mówi Biden w nagraniu opublikowanym na Twitterze. W wideo zamieszczono fragmenty rozmowy prezydenta z przedstawicielami firm, którzy opisują wzrosty cen transportu. Biden wskazuje, że jest zaledwie dziewięć głównych firm żeglugowych, które transportują ładunki z Azji do Stanów, które odpowiadają za podwyżki.

W zamieszczonych w wideo fragmentach rozmów telefonicznych prezes amerykańskiej firmy Tractor Supply Company, Hal Lawton, wylicza, że w 2020 jego przedsiębiorstwo płaciło 3,5 tysiąca dolarów za kontener, podczas gdy w październiku 2021 ceny wynosiły już 20-25 tysięcy. Z kolei Wade Miquelon, dyrektor generalny Jo-Ann Stores mówił, że koszty jego firmy wzrosły o prawie 100 milionów dolarów, czyli więcej, niż zysk przedsiębiorstwa.

W opublikowanym nagraniu Joe Biden mówi, że zwrócił się do Kongresu o rozwiązanie problemu i uchwalenie ustawy Ocean Shipping Reform Act z 2021 roku, która ma zaradzić tego typu praktykom. Według niego ustawa może już wkrótce wejść w życie.

Stany Zjednoczone nie są pierwszym krajem, który zwrócił uwagę na olbrzymie podwyżki cen frachtu kontenerowego i oskarżył przewoźników o spekulacje. Wcześniej temat był podejmowany przez urzędy państwowe m.in. w Japonii i Wielkiej Brytanii, jednak póki działania te nie przyniosły konkretnych rezultatów.


Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.