• <
mewo_2022

Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy

zk

31.05.2021 15:45 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy

Partnerzy portalu

Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy - GospodarkaMorska.pl
Fot. istock

Perspektywy kolejnej wielkiej granicy dla amerykańskiego wybrzeża otworzyły się w ubiegłym tygodniu, kiedy Kalifornia i rząd federalny wydały zgodę na rozwój dwóch obszarów o potencjale do 4,6 GW pływającej farmy wiatrowej.

Długo oczekiwany ruch otwiera drogę do dzierżawy już w przyszłym roku i oznacza, że ​ dołączy do Wschodniego Wybrzeża w ramach planowanej przez prezydenta Joe Bidena morskiej „bonanzy” wiatrowej.

Wejście Kalifornii niestety nie jest zbyt szybkie, szczególnie, aby utrzymać plany Bidena na dobrej drodze. Analitycy z BloombergNEF ostrzegli, że flagowy cel prezydenta dotyczący 30 GW jest na dobrej drodze do przeoczenia, a długoterminowe ambicje również są zagrożone, chyba że więcej państw wejdzie na zielony pokład.

W aktualnym momencie, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką będą odgrywały unoszące się farmy wiatrowe na zachodnim wybrzeżu, firma GE przedstawiła swój projekt pływającej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW opartej na tak zwanej platformie napinanej (TLP) o wartości 4 mln USD.

Weteran ropy i gazu przedstawia zielone rozwiązanie

Druga koncepcja skierowana w obszar morskiej energetyki wiatrowej w USA wyszła od weterana ropy i gazu, Friede'a i Goldmana, współpracującego z projektantem dźwigów Tetrahedron. Ma na celu stworzenie tak zwanego rozwiązania ”feeder”, które ma na celu obniżenie kosztów budowy pierwszej farmy wiatrowej na obszarze amerykańskiego Atlantyku aż o połowę.  

Na wschodnim wybrzeżu pojawiły się dobre wieści dla morskiej spółki wiatrowej Ocean Winds-Shell, Mayflower Wind, która uzyskała możliwość do podłączenia do sieci 1,2GW w dawnej elektrowni węglowej Brayton Point na południe od Bostonu.

Zielony horyzont naftowych potentatów

To był ciężki tydzień dla Big Oil, ponieważ trzech największych światowych liderów znalazło się pod presją z powodu swoich ambicji klimatycznych.

Shell otrzymał polecenie znacznie bardziej agresywnego obniżenia profilu emisji gazów cieplarnianych, niż planowano. W Stanach Zjednoczonych ExxonMobil i Chevron znalazły się również pod presją akcjonariuszy, co stało się czymś w rodzaju czarnej środy dla sektora paliw kopalnych.

Jednak dowód na to, że niezależnie od siły ich ekologicznych referencji, światowi giganci paliw kopalnych są teraz głównymi graczami w globalnych odnawialnych źródłach energii, został również pokazany w tym tygodniu.

Sam Shell był częścią kontraktu na energię słoneczną i jej magazynowanie, o wartości 2,5 miliarda dolarów w rejonie Australii. Z kolei Lightsource BP, brytyjska spółka joint venture zajmująca się energią słoneczną, dokonała kolejnego dużego wejścia, tym razem na rynek w Portugalii.

Z kolei Total już nie istnieje. TotalEnergies to nowa nazwa francuskiego giganta naftowo-gazowego, po rebrandingu zatwierdzonym przez akcjonariuszy, który ma odzwierciedlać ambicje w zakresie transformacji energetycznej.

Jeśli sektor naftowo-gazowy był pod presją, europejska energetyka była w tym tygodniu w dobrym nastroju.

Elektryfikacja i UE

Organ branżowy Eurelectric oznajmił, że elektryfikacja wszystkiego, bezpośrednio lub pośrednio, jest kluczem do odblokowania celów klimatycznych UE, ponieważ wezwała ona blok do usunięcia barier utrudniających większą penetrację zielonej energii.

Recharge poinformował, jak Frans Timmermans, wiceprzewodniczący ds. Europejskiego Zielonego Ładu, powiedział, że UE zamierza zobowiązać, przekazując Eurelectric Power Summit zapowiedź nadchodzącego pakietu Komisji Europejskiej. Fit for 55, będzie obejmował nowe cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i dostosowania granic emisji dwutlenku węgla.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.