• <
KONGSBERG_2023

Amerykańskie sankcje obejmują rosyjskie statki

Partnerzy portalu

Amerykańskie sankcje obejmują rosyjskie statki - GospodarkaMorska.pl
Pegas, fot. Andy Ru., VesselFinder.com

Pośród aktywów objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na rosyjską agresję wobec Ukrainy jest pięć statków oraz firmy zaangażowane w gospodarkę morską.

Pierwsza tura amerykańskich sankcji objęła między innymi bank VEB, zaangażowany w finansowanie budowy statków. Na czarnej liście znalazły się też jednostki pływające.

Ogłoszone przez prezydenta USA Joego Bidena sankcje mają odbić się na majątku Rosji, ale przede wszystkim funkcjonujących w strukturach krajowej gospodarki i należących do Moskwy spółek oligarchów. Sankcje objęły między innymi banki, będące pożyczkodawcami na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Jeden z nich, VEB, finansuje także budowę statków. Na czarnej liście znalazło się też zarazem pięć statków, które należą do banku.

Bank VEB finansował między innymi budowaną dla Sovcomflotu flotę arktycznych gazowców LNG, jest też zaangażowany w prowadzony przez tą spółkę projekt Smart LNG w ramach joint venture z Novatekiem. VEB, we współpracy z Mitsui OSK Lines i Marubeni pracuje również nad metanolowym tankowcem.

Sankcje obejmują także pięć statków. Są to dwa tankowce aframax: Linda i Pegas, kontenerowce Fesco Magadan i Fesco Moneron oraz prom ro-ro Baltic Leader.
Linda i Pegas, oba o DWT ok. 115,5 tys. ton, zostały zbudowane w 2003 roku. Jednostki mierzą po 249 metrów długości przy 44 metrach szerokości. Również w 2003 roku stocznię opuściły kontenerowce Fesco Magadan i Fesco Moneron, oba o pojemności 822 TEU, zarządzane przez moskiewską spółkę Fesco Transportation Group, będącą największą prywatną rosyjską firmą transportową i logistyczną.

Statki mają po 137 metrów długości i w ostatnim czasie pływały między wschodnimi portami Rosji i innymi krajami Azji. W zarządzie Fesco znajdują się także liczne inne jednostki, przeważnie kontenerowce, jednak są pomiędzy nimi także pojedyncze jednostki innego rodzaju – nie są one jednak objęte żadnymi ograniczeniami. Fesco zarządza także terminalami kontenerowymi w Nowosybirsku i Tomsku, kompleksem magazynowym w porcie w Chabarowsku oraz portem handlowym we Władywostoku. Ro-ro Baltic Leader został zbudowany w 2000 roku. Od kilku dni znajduje się on w Rouen we Francji. Mierzy 127 metrów i ma 7195 DWT.


etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.