• <

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

rk

22.11.2022 14:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

Partnerzy portalu

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ - GospodarkaMorska.pl
AP

Kim Jo Dzong w ostrych słowach skrytykowała we wtorek USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ za posiedzenie w sprawie prób rakietowych Pjongjangu. Zagroziła Waszyngtonowi „najtwardszą odpowiedzią” i „fatalnym kryzysem bezpieczeństwa”.

Siostra dyktatora zarzuciła RB ONZ stosowanie „podwójnych standardów” i „przymykanie oka na różne bardzo niebezpieczne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej”. W oświadczeniu opublikowanym przez państwową agencję prasową KCNA Kim Jo Dzong odniosła się do posiedzenia RB ONZ, zwołanego w związku z wystrzeleniem przez Pjongjang międzykontynentalnego pocisku balistycznego o wystarczającym zasięgu, by uderzyć w kontynentalne terytorium USA.

Rada nie uzgodniła żadnych działań przeciwko Korei Północnej, ponieważ zaostrzeniu sankcji sprzeciwiły się Chiny i Rosja. Kilkanaście innych krajów, w tym USA i kilku członków RB ONZ, wydało jednak oświadczenie potępiające próbę rakietową Pjongjangu.

Według Kim Jo Dzong USA i „grupa reakcjonistów” wydały „odrażające wspólne oświadczenie”, ponieważ chciały „dać upust swojemu gniewowi” po niepowodzeniu w „realizacji złowrogiego zamiaru” wobec Korei Północnej. Określiła to jako „jawne naruszenie naszej suwerenności i poważną prowokację polityczną, by skierować sytuację na Półwyspie Koreańskim w nową fazę kryzysu”. Siostra przywódcy państwa porównała USA do „szczekającego psa sparaliżowanego strachem” oraz zagroziła im „najtwardszą odpowiedzią”. Ostrzegła, że im bardziej USA są zdeterminowane, by rozbroić Koreę Północną, z „tym bardziej fatalnym kryzysem bezpieczeństwa będą się mierzyć”.

Korea Północna wystrzeliła w ostatnich tygodniach rekordową liczbę pocisków balistycznych. W związku z tym narastają obawy, że kraj szykuje się do przeprowadzenia swojej pierwszej próby jądrowej od 2017 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.