• <
BOTA_2023

Amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę

rk

07.02.2023 09:23 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę

Partnerzy portalu

Amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę - GospodarkaMorska.pl
US Navy

Niszczyciel należący do US Navy, USS Nitze, był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Golcuk 3 lutego.

Jak podaje dziennik, wejście okrętu do portu Golcuk 3 lutego potwierdziła na Twitterze VI Flota Marynarki Wojennej USA. Kilka dni później USS Nitze dopłynął do greckiego Pireusu.

VI Flota USA określiła wizytę okrętu w porcie Golcuk jako zaplanowaną. "Jerusalem Post" podkreśla przy tym, że po raz poprzedni amerykański okręt wojenny pojawił się w regionie Morza Czarnego w grudniu 2021 roku. 

USS Nitze (DDG-94) to niszczyciel typu Arleigh Burke. Nazwany został na cześć Paula Nitze, który pełnił funkcję sekretarza marynarki wojennej za czasów prezydenta Lyndona B. Johnsona oraz głównego doradcy ds. kontroli zbrojeń w administracji prezydenta Ronalda Reagana. W US Navy służy od 1998 roku. Ma 6 600 ton wyporności i 144 metry długości. Na jego podstawowe uzbrojenie składa się m.in. system artyleryjski 20 mm CIWS Phalanx, dwa systemy karabinów maszynowych 25 mm Mk 38 oraz cztery karabiny maszynowe 12,7 mm. W wyposażeniu ma również wyrzutnie VSL (Vertical Launching System), zdolne do wystrzelenia pocisków typu RIM, a także BGM-109 Tomahawk.  i pionowego startu RUM-139 ASROC. Posiada dwie potrójne tuby torpedowe Mark 32 do obsługi torped lekkich Mark 50 i 54. Okręt jest zdolny do obsługi dwóch śmigłowców MH-60R Seahawk wraz z przeznaczonych do nich załogą i obsługą.

Gospodarka Morska
US Navy

Dziękujemy za wysłane grafiki.