• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Partnerzy portalu

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl
ChAL

Uzbrojony w cztery pociski powietrze-powietrze chiński myśliwiec J-11 ustawił się w piątek za amerykańskim samolotem patrolowym, przeleciał nad nim i opadł kilkaset metrów od skrzydła samolotu US Navy - podał "Wall Street Journal"("WSJ"). Według amerykańskich wojskowych długoterminowy trend, to coraz większa agresja ze strony chińskich pilotów myśliwskich.

- Amerykański samolocie, tu siły powietrzne ChAL. Zbliżacie się do chińskiej przestrzeni powietrznej. Zachowajcie bezpieczną odległość, albo zostaniecie przechwyceni - przekazała amerykańskim pilotom chińska wojskowa stacja naziemna w trakcie incydentu, którego szczegóły ujawnił amerykański dziennik.

Amerykańscy wojskowi twierdzą, że takie spotkania jak to w piątek nad Morzem Południowochińskim są obecnie niemal codziennością i stają się coraz bardziej niebezpieczne.

- Długoterminowy trend to coraz większa agresja" ze strony chińskich pilotów myśliwskich - powiedział kpt. Will Toraason, dowódca amerykańskich samolotów obserwacyjnych marynarki wojennej na zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

"WSJ" przypomina, że w grudniu ubr. USA poinformowały, że chiński myśliwiec przeleciał w odległości około sześciu metrów od amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim. Pekin powiedział, że amerykański samolot skręcił nagle w kierunku myśliwca.

Chiny nie odpowiedziały na wezwania USA do rozmów o ryzykownych dla bezpieczeństwa incydentach wojskowych.(PAP)

mma/ mal/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.