• <

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

rk

08.05.2023 09:16 Źródło: Reuters, Biały Dom
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski 4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Partnerzy portalu

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) realizuje wart 3 miliardy dolarów program "Czyste porty", mający na celu redukcję zanieczyszczeń w amerykańskich portach oraz warty mld dolarów program "Czyste pojazdy ciężarowe", dotyczący redukcji emisji CO2 pojazdów w pobliżu portów i innych tras dla ciężarówek. Agencja chce przy tym uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępności, ceny rynkowej i wydajności zeroemisyjnego wyposażenia dla portów, w tym pojazdów ciężarowych, sprzętu portowego, ładowania elektrycznego i innych potrzeb infrastrukturalnych dla technologii sprzyjających dekarbonizacji.

Doradca Białego Domu ds. Klimatu Ali Zaidi powiedział, że programy zajmują się problemem szkodliwych zanieczyszczeń produkowanych przez infrastrukturę portową w ramach prowadzonych prac i inwestycji. Ich celem jest także ustalanie standardów, które pobudzą przejście na czystsze, zeroemisyjne technologie. W tym roku również EPA sfinalizowała nowe standardy odnośnie czystego powietrza dla ciężkich ciężarówek po raz pierwszy od ponad dwóch dekad, które są o 80% bardziej rygorystyczne niż obecne standardy. Agencja szacuje, że do 2045 rok zasada ta spowoduje do 2 900 rocznie mniej przedwczesnych zgonów, 1,1 miliona mniej straconych dni w szkole dla dzieci i 29 miliardów dolarów w rocznych korzyściach netto.

- Osoby mieszkające w pobliżu portów wiedzą, że zanieczyszczenie powietrza może być ekstremalne, ponieważ wszystkie ciężarówki i wszystkie pojazdy przewożące towary do i z portów oraz na grzbiety statków znacznie zanieczyszczają powietrze - powiedział w kwietniu prezydent Joe Biden.

Kalifornijskie organy regulacyjne w zeszłym tygodniu zatwierdziły nowe przepisy wymagające, aby wszystkie średnio- i ciężkobieżne pojazdy sprzedawane w stanie w 2036 roku były zeroemisyjne. Zapowiedziano także nowe przepisy o obniżonej emisji CO2 dla lokomotyw. Duże ciężarówki, lokalne floty dostawcze i rządowe muszą przejść na zerową emisję do 2035 roku, natomiast śmieciarki, lokalne autobusy do 2039 roku, a ciągniki i pojazdy specjalne do 2042 roku.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.