• <

Wynik wyszukiwania - "Joe Biden" - Wiadomości

W Strefie Gazy zakończyła się budowa pływającego portu dla pomocy humanitarnej

Budowa sztucznego i tymczasowego amerykańskiego portu w Strefie Gazy, który ma ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej do palestyńskiego terytorium, została ukończona - poinformował we wtorek Pentagon. Konstrukcji nie można jednak na razie zainstalować ze względu na warunki pogodowe.
08.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Amerykańskie wojsko w Strefie Gazy rozpoczęło budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną

Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą morską transportów z pomocą humanitarną do palestyńskiego terytorium. Konstrukcja ma zostać oddana do użytku na początku maja.
26.04.2024

Władze USA decydują się na trzykrotne zwiększenia cła na stal i aluminium z Chin. Celem jest ochrona własnego rynku

W oświadczeniu na stronie Białego Domu pojawiła się informacja, że zapadła decyzja o wdrożeniu nowych działań mających na celu ochronę amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego "przed nieuczciwymi praktykami Chin."
23.04.2024

Biden chce potrojenia ceł na chińską stal i aluminium

Prezydent USA Joe Biden w środę wezwał swoją administrację do potrojenia ceł na chińską stal i aluminium w związku z dumpingiem tych produktów na rynku amerykańskim. Obiecał, że nie dopuści do planowanego przejęcia koncernu US Steel przez japoński Nippon Steel.
18.04.2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.
17.04.2024

FBI wszczęło śledztwo w sprawie katastrofy mostu w Baltimore

FBI wszczęło śledztwo w sprawie zawalenia się mostu Francisa Scotta Key Bridge w Baltimore. Miasto zamierza podjąć kroki prawne przeciwko właścicielowi statku, który uderzył w filar obiektu powodując jego zniszczenie.
16.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, po bezprecedensowym ataku Iranu na Izrael podczas weekendu - podają maklerzy.
15.04.2024

Eskalacja w Cieśninie Ormuz. Iran zajął kontenerowiec MSC

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano.
13.04.2024

Od 2025 r. Wielka Brytania będzie przeprowadzała regularne ćwiczenia wojskowe z USA i Japonią

Od przyszłego roku Wielka Brytania będzie regularnie przeprowadzać wspólne ćwiczenia wojskowe wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią w regionie Indo-Pacyfiku, co ma na celu zwiększenie tam bezpieczeństwa - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.04.2024

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Chiny twierdzą, że manewry na Morzu Południowochińskim z udziałem USA to prowokacja

W odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe Filipin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii na Morzu Południowochińskim Chiny przeprowadziły patrole morskie i powietrzne. Państwowe media chińskie określiły manewry jako prowokację.
08.04.2024

Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) zapowiedziała na niedzielę "patrole bojowe" marynarki wojennej i sił powietrznych na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie tego samego dnia ćwiczyć mają wojska USA, Filipin, Japonii i Australii.
07.04.2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.
05.04.2024

USA i sojusznicy przeprowadzą manewry morskie w strefie, do której roszczą sobie prawo Chiny

Filipiny, USA, Japonia i Australia przeprowadzą w niedzielę wspólne manewry na Morzu Południowochińskim – poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne. Ćwiczenia odbędą się w strefie, do której roszczą sobie prawo zarówno Filipiny, jak i Chiny.
04.04.2024

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
03.04.2024

Prezydent Biden zaniepokojony wsparciem Chin dla Rosji

Prezydent USA Joe Biden odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podał Biały Dom. Podczas rozmowy prezydent miał m.in. wyrazić rosnące zaniepokojenie wsparciem Pekinu dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz działaniami przeciwko filipińskim statkom.
02.04.2024

W Baltimore utknęło jedenaście jednostek

W porcie Baltimore, z którego nie można teraz wypłynąć po katastrofie mostu, utknęło jedenaście jednostek, w tym cztery służące wojsku.
29.03.2024

USA. Rząd przyznał 60 mln dolarów na odbudowę mostu w Baltimore

W czwartek rząd USA przyznał stanowi Maryland 60 milionów dolarów federalnej pomocy nadzwyczajnej w odpowiedzi na zawalenie się mostu Francisa Scotta Key Bridge w Baltimore, Koszty odbudowy mostu mogą wzrosnąć do 2 miliardów dolarów, prognozują urzędnicy federalni.
29.03.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

Biden chce jak najszybciej otworzyć port Baltimore i odbudować most Key

Poleciłem mojemu zespołowi, by poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore i odbudować most Key tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił, że za odbudowę przeprawy w całości zapłaci rząd federalny.
26.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

BBC: ponad tysiąc żołnierzy USA zaangażowanych w budowę pomostu żywnościowego dla Gazy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln. posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
13.03.2024

W. Brytania. Szef MSZ wzywa Izrael do otwarcia portu dla pomocy humanitarnej dla Gazy

Wielka Brytania od początku jest zaangażowana w amerykańskie plany zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ale ponieważ budowa tymczasowego portu potrwa, Izrael powinien otworzyć port w Aszdodzie - oświadczył w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
08.03.2024

Biały Dom: Biden ogłosi stworzenie portu w Strefie Gazy na potrzeby pomocy humanitarnej

Prezydent Joe Biden ogłosi w czwartkowym orędziu o stanie państwa plan stworzenia przez amerykańskie wojsko tymczasowego portu w Strefie Gazy na potrzeby przyjmowania pomocy humanitarnej drogą morską - zapowiedzieli w czwartek wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu.
07.03.2024

USA boją się szpiegowania przez chińskie dźwigi. Chińczycy: „paranoja”

„Całkowita paranoja” – tak oskarżenia o możliwość monitorowania przepływu ładunków za pomocą chińskich dźwigów w portach całego świata skomentował rzecznik Ambasady Chin w USA.
23.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Kolejne ataki armii USA przeciwko Huti w Jemenie

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek, że przeprowadziły ataki na cztery drony nawodne i siedem rakiet manewrujących "gotowych do wystrzelenia przez rebeliantów Huti w Jemenie w statki na Morzu Czerwonym".
09.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Administracja Bidena krytykowana za wstrzymanie nowych pozwoleń na eksport LNG

Republikanie i przedstawiciele przemysłu skrytykowali w Kongresie decyzję administracji Joe Bidena o wstrzymaniu nowych pozwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG), przedstawiając decyzję jako cios w sojuszników Ameryki i dar dla Władimira Putina.
07.02.2024

Doradca prezydenta USA i szef chińskiego MSZ rozmawiali o Korei Północnej i atakach Huti

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i szef MSZ Chin Wang Yi przeprowadzili dwudniowe rozmowy w Bangkoku, które dotyczyły m.in. Korei Płn. oraz ataków Huti na Morzu Czerwonym. W najbliższych miesiącach planowana jest rozmowa przywódców USA i ChRL.
27.01.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
24.01.2024

Amerykanie i Brytyjczycy dokonali kolejnych uderzeń na cele Huti w Jemenie

Wojska USA i Wielkiej Brytanii dokonały w nocy z poniedziałku na wtorek kolejnych uderzeń na cele rebeliantów Huti w Jemenie - poinformowała agencja prasowa Huti, al-Masirah, w krótkim komunikacje. Informację potwierdziły źródła w Departamencie Obrony USA.
23.01.2024

Huti zaatakowali rakietami amerykański tankowiec

W czwartek wieczorem sprzymierzona z Iranem milicja Huti wystrzeliła dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w stronę tankowca należącego do USA, które uderzyły w wodę w pobliżu statku, nie powodując żadnych obrażeń ani uszkodzeń, podało Centralne Dowództwo USA.
19.01.2024

Biden: Operacja przeciw ruchowi Huti nie powstrzymała jego ataków, ale będzie kontynuowana

Operacja wojskowa przeciw jemeńskiemu ruchowi Huti nie powstrzymała jego ataków na Morzu Czerwonym, ale będzie kontynuowana - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oznajmił, że przeprowadzono kolejny ostrzał rebeliantów.
18.01.2024

Huti wzruszają ramionami na nazwanie ich terrorystami

Rzecznik Huti Mohammed Abdulsalam oświadczył w środę, że mimo wpisania jemeńskiego ruchu przez USA na listę organizacji terrorystycznych ataki na statki na Morzu Czerwonym będą kontynuowane.
17.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Ceny ropy w USA zwyżkują po atakach USA i Wielkiej Brytanii na cele Huti

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Analitycy wskazują, że rośnie premia za ryzyko wobec przeprowadzonych przez koalicję pod wodzą USA ataków na cele rebeliantów Huti w Jemenie.
12.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Sunak: nie można było pozwolić, by ataki Huti trwały nadal

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak potwierdził w nocy z czwartku na piątek, że siły powietrzne tego kraju biorą udział - wraz z amerykańskimi - w atakach na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Wyjaśnił, że nie można pozwolić, by destabilizujące ataki Huti trwały dalej.
12.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Przywódca Iranu polecił siłom zbrojnym unikać konfrontacji z armią USA. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei polecił wojskowym dowódcom unikać bezpośredniej konfrontacji z USA na tle rosnących napięć i ryzyka szerszej wojny na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek "New York Times". Według cytowanych przez gazetę oficjeli, zaangażowania w większy konflikt nie chce też libański Hezbollah.
04.01.2024

Zestrzelony na amerykańskich wodach chiński balon szpiegowski korzystał z Internetu od dostawcy z USA

Amerykański wywiad ustalił, że chiński balon szpiegowski, który przeleciał w tym roku nad terytorium USA, korzystał z połączenia internetowego od jednego z amerykańskich dostawców – podała stacja NBC News, powołując się na trzy anonimowe źródła.
30.12.2023

Sojusznicy USA wycofują się z operacji Strażnik Dobrobytu

Prezydent Joe Biden miał zamiar zintegrować siły międzynarodowe do reakcji na ataki Huti na Morzu Czerwonym, ale po tygodniu od uruchomienia operacji wielu sojuszników wycofuje swoje wsparcie.
29.12.2023

Za mało czy w sam raz? USA redukują liczbę koncesji na wydobycie paliw kopalnych

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy, zredukowany program udzielania koncesji na wydobycie ropy i gazu w latach 2024-2029, który obejmuje zaledwie trzy aukcje w Zatoce Meksykańskiej. Ta decyzja stanowi strategiczny krok ku osiągnięciu celu 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, jednocześnie wywołując kontrowersyjne reakcje zarówno wśród lobbystów przemysłu naftowego, jak i aktywistów ekologicznych.
19.12.2023

Premier W. Brytanii: nie ma konkretnej daty na zatrzymanie przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek, że nie ma "konkretnej daty" na spełnienie jego obietnicy zatrzymania przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami, choć na początku stycznia uczynił z tego jeden z pięciu priorytetów na ten rok.
19.12.2023

Izrael rozpoczął pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy

Izrael rozpoczął w grudniu pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy. Zalanie sieci podziemnych korytarzy prawdopodobnie zajmie wiele tygodni – przekazał we wtorek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz.
12.12.2023

Izrael ma plan zalania wodą morską tuneli Hamasu

Izrael przygotował plany zalania systemu tuneli Hamasu pod Strefą Gazy wodą pompowaną z Morza Śródziemnego - donosi w poniedziałek "The Wall Street Journal".
05.12.2023

Ambasador USA: wspieramy Polskę na drodze transformacji energetycznej

Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość - podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
30.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Po ataku na statek Galaxy Leader USA planują wpisać Huti na listę organizacji terrorystycznych

Przeprowadzony 19 listopada atak jemeńskich rebeliantów na rorowiec obsługiwany przez brytyjskie i japońskie przedsiębiorstwa wywołał szok z powodu swojej zuchwałości. Z racji na antyizraelską działalność oraz groźbę kolejnych akcji, amerykańskie władze decydują, czy uznać ponownie wspierany przez Iran ruch Huti do listy organizacji terrorystycznych.
23.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

USA. Pierwsza kobieta - admirał Lisa Franchetti dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.
03.11.2023

Amerykański lotniskowiec Ronald Regan zawinie do Pusan w obliczu napięć na Półwyspie Koreańskim

Lotniskowiec USS Ronald Reagan o napędzie atomowym w czwartek zawinie do południowokoreańskiej bazy morskiej w Pusan – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Seulu. Wizyta odbywa się w obliczu zwiększonego napięcia na Półwyspie Koreańskim i odczytywana jest jako pokaz siły.
10.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec

Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
28.09.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów wielozadaniowych F-16; władze w Hanoi próbują pogłębić współpracę z USA w obawie przed Chinami, z którymi toczą spór terytorialny na Morzu Południowochińskim - ujawniła w sobotę agencja Reutera.
23.09.2023

Duda i Erdogan rozmawiali o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym i w Europie

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie środkowej i wschodniej oraz na Morzu Czarnym były przedmiotem rozmowy prezydentów Polski i Turcji - Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana - na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
19.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Sąd: Teksas może jednak utrzymać pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Federalny sąd apelacyjny orzekł w czwartek, że władze Teksasu mogą utrzymać pływającą barierę na rzece Rio Grande zapobiegającą przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem a USA. Tym samym uchylił środowe orzeczenie sędziego federalnego nakazujące na wniosek Waszyngtonu usunięcia tej przeszkody.
08.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

USA. Sankcje za wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych

W odpowiedzi na nieudane wystrzelenie w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego, Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na Rosjanina, Koreańczyka oraz zarejestrowaną w Moskwie firmę. Oskarża się ich o wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych - podała agencja AP.
01.09.2023

Tajwan. Władze: 45 chińskich samolotów wojskowych i 9 okrętów aktywnych w pobliżu wyspy

W niedzielę rano czasu lokalnego Chiny wysłały 45 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w pobliżu Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
20.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Amerykańskie okręty walczą z pożarami na Hawajach

Prezydent Joe Biden polecił w środę siłom federalnym stacjonującym na Hawajach wzmocnienie działań ratowniczych na ogarniętych pożarami terenach. Zmobilizował do tego m.in. wojsko, a także administrację.
10.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

Szwecja wniesie do NATO największą marynarkę Bałtyku, w tym okręty podwodne

Akcesja Szwecji do NATO nie tylko wypełnia geograficzną szczelinę w NATO, ale też wnosi największą flotę na Bałtyku - mówi PAP Elisabeth Braw, szwedzka ekspertka think tanku American Enterprise Institute. Jak zaznaczyła, za przełomem w sprawie stały intensywne zakulisowe zabiegi USA.
23.07.2023

Pierwsza kobieta mianowana na stanowisko dowódcy US Navy

Ogłaszając nominacje na najwyższe stanowiska dowódcze prezydent USA Joe Biden wskazał, że funkcję Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO) po raz pierwszy obejmie kobieta. Wskazana adm. Lisa Franchetti jest obecnie zastępcą na tym stanowisku.
22.07.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Prof. M. Milczanowski: państwa bałtyckie muszą być przygotowane do wojny

Ważne jest, by państwa bałtyckie były przygotowane do wojny. Tylko pokazywanie siły może powstrzymywać Rosję, powiedział PAP.PL profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Milczanowski.
11.07.2023

Korea Północna oburzona z powodu obecności w okolicach półwyspu atomowego okrętu podwodnego z USA

Władze w Pjongjangu potępiły wprowadzenie amerykańskiego okrętu podwodnego z pociskami nuklearnymi na wody w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Zarzuciły, że stwarza to sytuację, która przybliża region do nuklearnego konfliktu.
10.07.2023

Nowy USS Iowa ochrzczony. To atomowy okręt podwodny

W stoczni Groton należącej do General Dynamics Electric Boat odbył się chrzest najnowszej jednostki typu Virginia, przyszłego USS Iowa (SSN 797).
21.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zawinął do południowokoreańskiego portu w Busan

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym przybył do portu w południowokoreańskim mieście Busan, poinformowała w piątek agencja informacyjna Yonhap.
16.06.2023

Przewoźnicy domagają się interwencji Bidena w celu ponownego otwarcia portów na Zachodnim Wybrzeżu

W obliczu niepewności dotyczącej czasu trwania i zakresu zakłóceń związanych z obecnymi zamieszaniami związanymi z pracą w portach na Zachodnim Wybrzeżu, Narodowe Stowarzyszenie Detaliczne (National Retail Federation) i Narodowe Stowarzyszenie Producentów (National Association of Manufacturers) wzywają administrację Bidena do zaangażowania się w rozmowy z stronami w celu pomocy w finalizacji nowej umowy.
06.06.2023

Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Lotniskowiec Shandong zakończył dotychczas najdalszy rejs na wodach zachodniego Pacyfiku i Morza Południowochińskiego, zawijając niedawno do portu macierzystego na wyspie Hainan – podało we środę chińskie wojsko.
10.05.2023

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.
08.05.2023

Joe Biden zapewnił, że USA przyjdą z pomocą Filipinom w razie ataku na Pacyfiku

Prezydent Joe Biden zapewnił prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa jr., że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku - wynika z oświadczenia obu przywódców po spotkaniu w Białym Domu. Biden i Marcos rozmawiali też o współpracy wojskowej w obliczu zagrożenia ze strony Chin.
02.05.2023

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.
20.04.2023

Morskie farmy wiatrowe przeszkodą dla działań sił morskich. Wielki zgrzyt w USA

Choć administracja prezydenta Bidena ma wielkie plany odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, pojawili się kolejni krytycy tego pomysłu. Do rybaków dołączyli przedstawiciele sił morskich, których zdaniem postawienie farm wiatrowych wzdłuż środkowego wybrzeża Atlantyku będzie kolidować z operacjami wojskowymi.
17.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

Meksykańskie wojsko zajęło port amerykańskiej firmy

Amerykańska firma Vulcan Materials podała, że meksykańskie wojsko zajęło należący do niej kamieniołom i port w pobliżu Playa del Carmen na półwyspie Jukatan w Meksyku.
23.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
21.03.2023

USA dostarczą Ukrainie łodzie patrolowe

Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - zawiera amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm oraz 25-mm amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, rakiety przeciwradarowe HARM, moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne, łodzie patrolowe i sprzęt potrzebny do utrzymania pojazdów podarowanych przez USA.
20.03.2023

Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Na wodach Kambodży po raz pierwszy odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe tego państwa z Chinami. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.
20.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

W Gdyni powstanie centrum serwisowo-logistyczne okrętów NATO

Trójmiasto ma być nie tylko miejscem, w którym zatrzymują się sojusznicze okręty. Polska Grupa Zbrojeniowa ma ambitny plan, by w Gdyni pojawiła się również możliwość ich naprawy oraz serwisowania.
22.02.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

Kanadyjska policja zakończyła poszukiwania obiektu, który spadł do jeziora Huron

Kanadyjska policja zawiesiła w czwartek poszukiwania obiektu, który po zestrzeleniu w minioną niedzielę spadł do Jeziora Huron. Cały czas trwają poszukiwania cylindrycznego obiektu na Jukonie.
17.02.2023

Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA

W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego GlobalData, rozwinięty w pełni sektor offshore wind może być cennym dodatkiem do miksu energetycznego USA, które pod prezydenturą Joe Bidena wyznaczyły cel neutralności klimatycznej. Warunkiem jest likwidacja m.in. barier regulacyjnych oraz wsparcie rodzimego przemysłu.
16.02.2023

Czy chiński balon mógł znaleźć się nad Ameryką przez przypadek?

Analitycy amerykańskich służb nie są pewni, czy zestrzelony na początku lutego chiński balon szpiegowski umyślnie przeleciał nad Ameryką Północną, czy zboczył z kursu z uwagi na silne wiatry - podaje w środę "Washington Post". Pierwotny kurs statku powietrznego wskazywał, że jego celem była amerykańska wyspa Guam.
15.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
03.02.2023

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

Sektor morski w USA odpowiedzialny jest za ok. 3% krajowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, z czego za 1% odpowiedzialna jest żegluga. Amerykanie chcą dekarbonizować branżę, ale najpierw chcą postawić na badania i rozwój m.in. paliw alternatywnych.
12.01.2023

Woda porwała 5-letniego chłopca. Kalifornijska parada cyklonów zbiera śmiertelne żniwo

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.
10.01.2023

Korea Południowa i USA kontynuują rozmowy o współpracy na poziomie nuklearlnym

Seul i Waszyngton rozmawiają o współpracy związanej z siłami jądrowymi USA – oświadczyła ponownie we wtorek kancelaria prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zaprzeczył, że oba kraje planują wspólne ćwiczenia nuklearne.
03.01.2023

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej o pół miliona baryłek dziennie - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Doniesieniom zaprzeczył jednak saudyjski minister energii książę Abdulaziz ibn Salman.
21.11.2022

USA zwołało spotkanie kryzysowe w związku z wystrzeleniem rakiety przez Koreę Północną

USA zwołały w piątek spotkanie kryzysowe z udziałem liderów Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w Bangkoku w związku z przeprowadzeniem przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - podała agencja Kyodo.
18.11.2022

Przywódcy USA i Chin rozmawiali o rosnącej aktywności wojskowej Pekinu na morzach

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem potrzebę „zarządzania różnicami” i unikania konfliktu między obu krajami. Xi ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.
14.11.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Prezydent USA podkreślił, że konkurowanie z Chinami nie oznacza chęci popadnięcia z nimi w konflikt

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt - powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.
13.11.2022

USA zwiększą obecność militarną w regionie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej

Podczas rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden zamierza oświadczyć, że jeśli zagrożenie ze strony Korei Płn. będzie coraz większe to Stany Zjednoczone będą zmuszone rozszerzyć swoje zaangażowanie militarne nie tylko na Półwyspie Koreańskm, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku - powiedział w piątek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
12.11.2022

Hiszpański rząd zajmie należący do Rosjan 85-metrowy superjacht Lürssen Meridian A

85,1-metrowy superjacht Lürssen Meridian A (ex. Valerie) był jednym z pierwszych jachtów należących do Rosjan, które zostały skonfiskowane po przemówieniu Joe Bidena 2 marca 2022 roku.
05.11.2022

Pracownicy General Electric chcą więcej „zielonych” etatów

Portale branżowe informują, że pracownicy zatrudnieni w General Electric mieli zebrać się w Nowym Jorku, aby zaprotestować przeciwko redukcji etatów i braku wzrostu płac w związku z inflacją. Chcą więcej działań koncernu na rzecz miejsc pracy w m.in. obszarze offshore wind.
30.10.2022

Arabia Saudyjska. MSZ: Decyzja o redukcji wydobycia ropy naftowej miała podstawy "czysto ekonomiczne"

Arabia Saudyjska odrzuciła w czwartek jako "nieoparte na faktach" wypowiedzi krytykujące dwór Saudów z powodu ubiegłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.
13.10.2022

Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu. Nie wierzcie w to, co mówi Putin

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu - oznajmił w piątek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, choć nieznane są jeszcze wszystkie okoliczności ataku, to Rosja rozsiewa na ten temat dezinformacje. "Nie wierzcie w to, co mówi Putin" - powiedział.
30.09.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Kto wysadził Nord Stream? Badaczka stawia cztery hipotezy

Teorie na temat tego, kto stoi za zniszczeniem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, publikowane są na całym świecie. Badaczka think tanku Stimson Center zaprezentowała na Twitterze cztery hipotezy. Jedna z nich brzmi: „Polska lub inny kraj nadbałtycki”.
29.09.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

ONZ. Sekretarz stanu USA: utrzymanie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe

Utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken ministrowi spraw zagranicznych Chin Wangowi Yi. Kuluarowe spotkanie szefów dyplomacji podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku miało na celu podtrzymanie komunikacji między ich krajami.
23.09.2022

USA. Amerykańscy senatorowie nalegają na sankcje wtórne na rosyjską ropę

Demokratyczni i republikańscy senatorowie wezwali we wtorek, by administracja prezydenta Joe Bidena nałożyła sankcje wtórne na międzynarodowe banki, dla ochrony pułapu cenowego, jaki kraje G7 planują nałożyć na rosyjską ropę w związku z inwazją na Ukrainę.
21.09.2022

Blinken: kraje, które mogłyby robić więcej w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, robią najmniej

Kraje, które są w stanie zrobić więcej, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, są wśród tych, które robią najmniej - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas otwarcia szczytu żywnościowego w Nowym Jorku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Blinken zapowiedział ogłoszenie dodatkowej pomocy w walce z kryzysem.
20.09.2022

Biały Dom: uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić umowie w sprawie eksportu z Odessy

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.
06.09.2022

Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.
28.08.2022

Co dalej z Cieśniną Tajwańską? Rywalizacja amerykańsko-chińska z Tajwanem w tle

W tym miesiącu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Jest to jeden z przejawów zmagań na geopolitycznej szachownicy, w której graczami są Stany Zjednoczone i Chiny, a których rozgrywka wpływa na światową gospodarkę morską.
24.08.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w związku ze spodziewaną wizytą na Tajwanie Nancy Pelosi

Chiny ogłosiły w piątek zamiar przeprowadzenia w sobotę ćwiczeń wojskowych z użyciem ostrej amunicji w Cieśnienie Tajwańskiej w związku ze spodziewaną wizytą przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.
29.07.2022

Chiny nie inwestują już w morsko-kolejowe korytarze transportowe z Rosją

Wartość nowych chińskich inwestycji w Rosji w ramach strategicznej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) spadła do zera w pierwszej połowie 2022 roku; jest to sytuacja bez precedensu, świadcząca o niechęci Chin do ponoszenia kosztów sankcji nałożonych na Kreml w odpowiedzi na agresję na Ukrainę - poinformował "Financial Times".
25.07.2022

Biden przyspieszy energetykę wiatrową na Atlantyku

Zmiana klimatu to egzystencjalne zagrożenie dla kraju i świata, a skoro Kongres nie podejmuje odpowiednich działań, zrobię to ja - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden, ogłaszając zestaw dodatkowych inwestycji i działań m.in. w infrastrukturę.
20.07.2022

Hiszpania. Na Baleary dotarł amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzy

Amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzami i 90 samolotami bojowymi na pokładzie przybył do portu w Palma de Mallorca, podał w poniedziałek hiszpański dziennik “El Espanol”. Wśród wojskowych są zarówno marynarze, jak i piloci myśliwców.
19.07.2022

Minister rolnictwa: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy

Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
06.07.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

Prezydent Biden zapowiedział zwiększenie liczby okrętów USA w hiszpańskiej bazie w Rocie

Prezydent USA Joe Biden i premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedzieli we wtorek prace nad porozumieniem dotyczącym zwiększenia liczby amerykańskich niszczycieli stacjonujących w bazie morskiej w Rocie w Andaluzji. Obaj przywódcy rozmawiali też na temat dostaw broni dla Ukrainy.
28.06.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

USA planują nową transzę broni dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwokrętowe Harpoon

Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podali w środę reporterzy agencji Bloomberg. Wartość pakietu ma wynieść ponad 650 mln dol.
15.06.2022

Biden zapowiedział budowę tymczasowych silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
14.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.