Arabia Saudyjska odrzuciła w czwartek jako "nieoparte na faktach" wypowiedzi krytykujące dwór Saudów z powodu ubiegłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.
Decyzja OPEC+ została przyjęta w drodze konsensusu, uwzględniała równowagę podaży i popytu oraz miała na celu ograniczenie wahań na rynku - poinformowało w czwartek saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, którego komunikat cytuje agencja Reutera.
Oświadczenie saudyjskiego MSZ, cytujące niewymienionego z nazwiska urzędnika, podkreśliło "czysto ekonomiczny kontekst" redukcji wydobycia ropy.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby we wtorek w świetle zeszłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej o 2 mln baryłek dziennie powiedział, że prezydent USA Joe Biden uważa, że należy ponownie przemyśleć relacje z Arabią Saudyjską. Odniósł się w ten sposób do wezwań polityków Demokratów, by zaprzestać współpracy z monarchią.
Również we wtorek prezydent Biden w wywiadzie z CNN, odnosząc się do decyzji kartelu OPEC+ powiedział, że Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją.
"Powinniśmy to zrobić i jestem w tego trakcie... kiedy Izba Reprezentantów i Senat wrócą (po przerwie-PAP), będą musiały spotkać ich konsekwencje za to, co zrobili z Rosją" - powiedział Biden, odpowiadając na pytanie, czy USA zrewidują swoje stosunki z Arabią Saudyjską.
Decyzja ta, obliczona na podniesienie cen surowca i dokonana wbrew presji USA, wywołała falę krytyki wśród Demokratów w Kongresie, którzy uznali ją za gest wsparcia Rosji i wezwali do zamrożenia współpracy z Saudami, w tym sprzedaży im broni. Biden odmówił jednocześnie spekulacji na temat konsekwencji, jakie spotkają królestwo.
OPEC+, grupa producentów składająca się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz sojuszników, w tym Rosji, ogłosiła swój nowy cel produkcyjny po tygodniach konsultacji z amerykańskimi urzędnikami, którzy lobbowali przeciwko takiemu posunięciu.
W oświadczeniu saudyjskiego MSZ odniesiono się też do konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi, podczas których poproszono Saudyjczyków o opóźnienie cięć o miesiąc.
"Królestwo wyjaśniło za pomocą ciągłych konsultacji z administracją amerykańską, że wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, iż odłożenie decyzji OPEC+ o miesiąc, zgodnie z tym, co sugerowano, miałoby negatywne konsekwencje gospodarcze" - napisano w komunikacie MSZ.
Posunięcie OPEC+ wzbudziło w Waszyngtonie obawy o wzrost cen benzyny tuż przed listopadowymi wyborami w USA, w których Demokraci starają się zachować kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem - wyjaśnia Reuters.
Fot. Depositphotos
23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym
Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych
Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE
Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna
Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach
Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind