• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowy USS Iowa ochrzczony. To atomowy okręt podwodny

21.06.2023 16:13 Źródło: General Dynamics
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nowy USS Iowa ochrzczony. To atomowy okręt podwodny

Partnerzy portalu

US Navy

W stoczni Groton należącej do General Dynamics Electric Boat odbył się chrzest najnowszej jednostki typu Virginia, przyszłego USS Iowa (SSN 797).

Ceremonia nadania nazwy odbyła się w stoczniowym budynku montażowym okrętów typu Virginia w obecności ponad 3000 osób, w tym stoczniowców, członków załogi okrętu, kadry dowódczej US Navy i urzędników państwowych. Wydarzenie budziło duże zainteresowanie wśród mieszkańców stanu Iowa w USA, od którego pochodzi nazwa jednostki. Nadawano je na telebimach na licznych imprezach w całym stanie.

- Jestem dumny ze stoczniowców Electric Boat i dziękuję im za umiejętności, zdolności i zaangażowanie, które każdego dnia wnoszą do swojej pracy, czego efektem jest ten wspaniały okręt. Oprócz poświęcenia i ciężkiej pracy, pracownicy stoczni mają za sobą długą historię innowacji. Inwestujemy w najnowocześniejsze narzędzia i technologie, aby zapewnić zaawansowane możliwości w zakresie przewagi akustycznej, zwiększonej niewidzialności, innowacyjnego uzbrojenia i nowych misji. Jesteśmy zaangażowani, aby pomóc US Navy w prześcignięciu naszych przeciwników i zapewnieniu ciągłej dominacji naszego narodu w domenie podwodnej - powiedział Kevin Graney, prezes General Dynamics Electric Boat.

Aktu chrztu dokonała Christie Vilsack, pedagog i doradca ze stanu Iowa z 50-letnią karierą w edukacji i służbie publicznej. Wypowiedziała formułę "W imieniu Stanów Zjednoczonych chrzczę cię imieniem Iowa. Niech Bóg błogosławi ten okręt i wszystkich, którzy na nim płyną", oświadczyła przed rozbiciem butelki wina musującego na kadłubie okrętu.

Główne przemówienie wygłosił Podsekretarz Marynarki Wojennej Eric Raven.

- Iowa dołączy do floty w krytycznym momencie, gdy nasz naród będzie potrzebował najbardziej zdolnych, najbardziej gotowych, najbardziej zwinnych i najbardziej śmiercionośnych podwodnych sił bojowych, aby wzmocnić zdolność naszego narodu do utrzymania pokoju lub przywrócenia go poprzez zdecydowane działania. Okręt ten doda zdolności nowej generacji do naszych sił połączonych. Będzie również jednym z pierwszych specjalnie zaprojektowanych i zbudowanych, aby pomieścić członków służby płci żeńskiej i męskiej, co stanowi zobowiązanie do wspierania kultury integracji - podkreślił podsekretarz.

US Navy

Iowa to 24 atomowy okręt podwodny typu Virginia, zaprojektowany z myślą o pełnym zakresie wymagań misji XXI wieku, w tym działaniach przeciw okrętom podwodnym i nawodnym oraz wsparciu operacji specjalnych. Przy budowie współpracują z sobą General Dynamics Electric Boat i Newport News Shipbuilding. Iowa jest 12 okrętem podwodnym tego typu dostarczonym przez tę stocznię. Należy do dużej, obliczonej na 66 jednostek serii, której budowa jest rozłożona na wiele lat, zapewniając źródło pracy dla branży stoczniowej i zbrojeniowej. Okręt należy do tzw. Bloku IV, czyli podserii okrętów, których wyporność domyślną wynosi 7 900 ton, tymczasem jednostki Bloku V mają sięgającą 10 200 ton. Przyszły USS Iowa ma też 115 metrów długości, a załoga ma liczyć 15 oficerów i 120 marynarzy. Ma osiągać prędkość 25 węzłów, z możliwością zanurzenia do 244 m p.p.m., a także ciągłego działania pod wodą przez trzy miesiące. Napęd stanowi silnik wysokoprężny z reaktorem S9G. Na uzbrojenie składa się 12 wyrzutni VLS, cztery wyrzutnie 530 mm dla torped Mk-48, a także taktyczne pociski manewrujące BGM-109 Tomahawk.

Ten okręt podwodny będzie czwartym w historii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych noszącym nazwę Iowa. Zastąpi tym historyczny, zasłużony pancernik USS Iowa (BB 61), oddany do użytku w 1943 roku i uczestniczący w wielu istotnych wydarzeniach oraz konfliktach poczynając od II wojny światowej na Pacyfiku. Okręt jest obecnie jednostką muzealną cumującą w porcie Los Angeles.

USA nie będzie jedynym użytkownikiem okrętów podwodnych typu Virginia. W marcu br. odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Australii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie zapadła decyzja o budowie dla tego pierwszego z państw, w ramach partnerstwa AUKUS, atomowych okrętów podwodnych. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wtedy też, że władze amerykańskie przekażą sojusznikowi okręty typu Virginia, lecz jeszcze nie jest pewne, czy będzie to rozwiązanie czasowe (depozyt) i pomostowe, czy docelowe.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.